Nicotiana tabacum - tabákovník viržinský


Tabák je i v našich klimatických podmínkách nenáročná rostlina, kterou pěstujeme podobně jako například rajčata – semínka na jaře vysejeme doma, po té přepikýrujeme do květináčků a v květnu vysadíme na venkovní slunné stanoviště.


Vyséváme na povrch substrátu a nezasypáváme, jen přitlačíme semínka na substrát a porosíme. Substrát musíme udržovat vlhký. Semínka vzklíčí již za několik dní. Jakmile semenáčku narostou asi 4 pravé listy, přepikýrujeme každou sazeničku zvlášť do květináčku. Rostliny sázíme o velikosti asi 20 cm v květnu ven, do dobře prokypřené, písčito- hlinité půdy ve sponu asi 80 - 100 cm. Rostliny vydatně zaléváme!

Z našeho pěstování doporočujeme hlídat proti slimákům, tato rostlina jim vysloveně chutná.

Pro větší a vyzrálejší listy doporučujeme květy tabáku odštipávat. Listy sklízíme od spodku rostliny, těsně před jejím žloutnutím. Za sezónu můžeme mít tak z jedné rostliny několik sklizní. Rostlina je tudíž velmi výnosná. Pokud chcete sklidit vlastní semínka, tak stačí v druhé půlce léta nechat na květním stvolu jen několik tobolek, na rostlině tak uzraje spousta semen a zároveň bude rostlina schopna vyživit další listy pro slizeň.

 

Ilustrační foto kvetoucího tabáku:


DomůDomů