Tento rod obsahuje 4 druhy palem.

 

Cyrtostachys renda

 

Synonymum je Cyrtostachys lakka, používají se oba názvy. Je v domovině v zemích v jihovýhodní Asii, Sumatra, Borneo. Ale je rozšířen v celé tropické části světa. Dorůstá do 12 metrů ale v kultuře nejčastěji jen 4-7 metrů a ve většině případů roste trsovitě, bohatě tedy odnožuje. Listy této palmy dorůstají do 1,5 metru. Ze zajímavostí, červená barva na mladších pochvách listů se dá odejmout ve formě voskovité barvy, která měla dříve využití na ozdobné účely. Plody má tato palma 1 cm velké a při dozrání jsou černé, ovšem po sloupnutí oplodí má samotné semeno mnohem menší rozměry.

Název renda a lakka se sjednotil, ale někteří pěstitelé tyto druhy od sebe rozlišují. Rozpoznávají se mezi sebou tak, že Cyrtostachys renda má v kultuře výrazněji zbarvené pochvy listů do červena.

V tropech se tato rostlina proslavila svojí obrovskou náročností, delší pobyt v teplotě pod 15°C, může palmě uškodit. Je tedy vhodná jen do opravdu velmi teplých oblastí. I u nás se tedy musíme řídit její náročností. Stejně tak, jako v domovině, má ráda i při pěstování u nás neustále vlhkou půdu. A substrát propustný a výživný. Do substrátu je vhodné přimíchat písek.

 

Cyrtostachys renda v tropickém komplexu Tropical islands:

 

 


Cyrtostachys renda (ilustrační foto):

 

 


 

 


DomůDomů