Klíčení ostatních semen

 

Jako u všech semen platí, že by semena měla být především čerstvá. Některé druhy semen si však uchovávají klíčivost několik let či dokonce desítek let. Rekordmany jsou například lotos ořechonosný (indický) - Nelumbo nucifera, jehož semena by měla vydržet až stovky let, ale nejstarší známé vyklíčené semeno pochází z datlovníku pravého - Phoenix dactylifera, jehož archeology nalezené semeno staré 2000 let vyklíčilo. Nejčastěji však vydrží semena většiny rostlin řádově měsíce až 1 rok. Nejvíce vydrží semena, která mají silné a tvrdé, dřevěné nepropustné osemení.


Ke zdárnému klíčení potřebují semena nejčastěji mezi 20 - 35°C a neustále vlhký substrát, nikoliv však přemočený.


Semena rostlin z mírných a některé i ze subtropických oblastí vyžadují před výsevem stratifikaci. Tu můžeme provést tak, že semena vložíme do sáčku, mírně navlhčíme a na 2-3 měsíce umístíme do chladničky. Sáček musí být otevřený - semena musí dýchat. Semena kontrolujeme jednou za 14 dní, jestli nejsou vyschlá - porosíme, nebo naopak jestli některé semeno neplesniví - plesnivá semena odstraníme, ostatní semena propláchneme studenou vodou a pokračujeme ve stratifikaci. Můžeme dát semena také do vlhkého písku, kde nám tak akutně nehrozí vyschnutí semen a semena nemusíme tak často kontrolovat. Stratifikace je vhodná například pro: Asimina triloba, Diospyros lotus, D. virginiana, Poncirus trifoliata. Je vhodná pro veškeré dřeviny z mírného pásma.


Některá semena je vhodné, nebo dokonce nutné skarifikovat, tj. narušit tvrdé, vodu nepropustné osemení. Skarifikace je nutná například pro: semena baobabů z rodu Adansonia, Ziziphus jujuba, semena dosen z rodu Canna.


Důležitá věc je ještě přikrývání semen při výsevu. Větší semena (0,5 a více cm velká semena) zahrneme asi jedním centimetrem substrátu. Naopak drobná, prachová nebo zrnková semínka nepřikrýváme vůbec, jen je přitlačíme k substrátu a vlhčíme rosením. Některé druhy velkých semen, jako je mango, avokádo apod. zasadíme jen půlkou semene do substrátu tak, aby užší část semene mířila vzhůru a druhá část s klíčkem pochopitelně dolů.


DomůDomů