Rod Carpentaria obsahuje pouze jeden druh.


Carpentaria acuminata


Až 20 m vysoká palma, s kmenem širokým nejčastěji 12-15 cm. Roste nejběžněji v severní tropické části Austrálie. Před pár desítkami let tam tento druh ve velkém káceli, protože dokázala vytvořit velké množství semen s chutnou dužinou, na které si pochutnávali velká hejna holubů. To přinášelo do chudších částí města potíže a nepořádek.

Carpentaria roste nejčastěji ve vlhkých půdách, podél řek, kolem jezer a dokonce i v blízkosti řek ústících do moře. Snese tedy zasolení půdy.

Pěstování není složité, pokud máte vyhřívanou zimní zahradu. Tato palma je již z popisu spíše vlhkomilná, to znamená, že v teplotách nad 25°C má rostlina ráda neustále vlhkou půdu. Při teplotách pod 22°C omezíme zálivku, a zajistíme intervaly mezi zálivkou tak, aby substrát trochu oschnul, jinak hrozí hniloba kořenů.

Minimální zimovací teplota je mezi 16-18°C, ale ideální je 18-22°C. V létě je možno rostlinu na pár měsíců vystrčit ven do závětrného místa a dobře osvětléno. Dbejme ale na postupné navykání na sluníčko! Pokud ho palma zná jen z poza okna, tak to rostlinu nenaučí na čisté slunečné záření.

 


DomůDomů