Rod Areca je rozsáhlý palmový rod, který zahrnuje okolo 50 druhů palem

 

Areca triandra

 

Nádherný zástupce rodu Areca. Je nižší, dorůstá většinou do 5 metrů a vyjímečně až do 7 metrů. Šířka koruny je v dospělosti až 2,7 m. Listy dorůstají do 2 metrů a zhruba v půlce se postupně ohýbají. Květenství je žluté barvy a dozrálá semena mají oranžovou nebo červenou barvu a velikost 2,5 cm. Snese maximálně -1°C a to pouze na velmi krátkou dobu, v kultivaci takové ochlazení celkově trvá pouze jen několik málo hodin nad ránem.

Je rozšířena snad ve všech tropických částech světa, jmenovitě například: Bangladéš, Čína jih-jihovýchod, Laos, Malaysie, Panama, Filipíny, Thajsko, Vietnam.

Tento druh palmy má rád plné osvětlení, ale spokojí se i s polostínem. Ze zajímavostí lze zmínit, že při kvetení lze cítit citronovou vůni.

 

Při pěstování se musíme řídit tím, že se jedná o tropickou náročnou palmu. Takže vysoká vzdušná vhlkost je pro ní velmi důležitá, pak určitě dopřejme rostlině spoustu světla. V tmavém koutě by palma spíše živořila. Půdu volíme prodyšnou, kyselejší s příměsí písku. Teplota by při pěstování neměla dlouhodobě klesat (po dobu několika dní) pod 16°C. Zimní optimum je 18°C, při této teplotě rostlina zbrzdí růst a poroste jen vemi nepatrně- při této teplotě velmi omezíme zálivku! 

Přes letní sezónu není problém rostlinu letnit venku, nejlépe v závětří a slunečném stanovišti. Při teplotách nad 25°C protřebuje rostlina zase spousty vody.


Ilustrační foto:


DomůDomů