Klíčení semen cycasů

 

Jistě se mnohým z Vás poštěstilo si z dovolené přivést nějaké to semeno cycasu, nebo Vás okouzlila jejich krása a sehnali jste si semena od prodejce. A nastala tedy otázka, jak takové semeno vyklíčit?

 

Máte-li čerstvě dovezené semeno z dovolené, jistě má na sobě ještě měkkou slupku, která jde snadno strhnout. Pro vyklíčení je dobré slupku odejmout ze semene. Pokud jste si semeno již koupili, většinou již slupku nemá a nebrání tak nic v dalším kroku v máčení.

 

Máčení

Všechna semena cycasů, je ideální před výsevem do půdy, dát máčet do vlažné nebo teplé vody na dobu 2 dnů. Voda zvlhčí povrch semene a klíček se tak dostane snadněji ven. Voda může mít i pokojovou teplotu, avšak pokud zařídíme vyšší teplotu vody, může to urychlit proces klíčení. Stačí teplota kolem 30°C. Doporučujeme vodu 2x denně měnit, mohou se totiž uvolňovat zbytky dužiny a jiné látky obsažené v semeni, a zkomplikovat tak proces klíčení.

 

Klíčení

Po máčení semen přichází na řadu výsev. Pro výsev volíme lehký substrát, vhodný ke klíčení. A to jsou například: písek, perlit, cocopres (lignocel), nebo jejich směsi. Klíčící substrát výrazně doporučujeme sterilizovat. To znamená, písek je dobré propéct v teplotách nad 100°C, dále perlit je dobré prolít fungicidem. A cocopres je dobré zalít vařící vodou. Docílíme tak sterilního substrátu. Platí to nejen pro klíčení cycasů, ale je dobré takto sterilovat substrát u klíčení všech druhů semen.

Semeno zaboříme do substrátu tak, aby zhruba polovina byla pod zemí a polovina nad povrchem susbstrátu. Kolem semena je dobré vytvořit vlhké mikroklima. Takže napříklat igelitovým sáčkem, nebo sklenicí, či pokud máme celý výsev v mini-skleníčku tak to také stačí. Díky vysoké vlhkosti vzduchu semeno úplně neproschne, což je velmi důležité. 

Pro úspěšné a rychlejší vyklíčení, je dobré udržovat teplotu vzduchu a substrátu 30°C a více.

A pokud je semeno životaschopné, vyklíčí již za několik týdnů. Staršímu osivu trvá vyklíčení i několik měsíců.

 

Po vyklíčení

Jakmile se objeví klíček, začneme ho hlídat, a jakmile začne růst a stáčet se směrem dolu. Semeno z klíčícího substrátu vyjmeme a dáme do květináčku už se substrátem pro růst. Substrát by měl být vzdušný a lehký. To znamená (např.) směs substrátu pro pokojovky, písek nebo perlit. Ze začátku postačí rostlině i menší množství substrátu, takže můžeme volit poměr substrát - perlit i 1:1. Květináček pro již vyklíčenou rostlinku volíme velmi hluboký. Cycasům roste jako první podzemní kořen, a teprve až poté  první list. Není problém, aby i několik měsíců po vyklíčení, rostlina ještě neměla ani jeden list. A je velmi důležité, aby po tuto dobu měl kořen dostatek místa pro růst. To znamená, pokud zvolíme příliš mělkou nádobu, nejspíše nás čeká brzo přesazení. Nádoba by měla být hluboká kolem 20 cm, můžeme tak použít třeba použitou pet lahev, nebo si vyrobit květináč z nějaké nádoby. Ale dbejte na odtok vody! Po vyklíčení už rostlina nepotřebuje tak vysoké teploty, zvlášť pokud ji navozujeme uměle. Vyšší teplota nám ale urychlí vývoj rostlinky.


DomůDomů