Rod Hyophorbe má 5 druhů.

 

Hyophorbe lagenicaulis

 

Pochází z malinkého Ostrova Round Island v souostroví Mauricius, který se nachází téměř přesně 1000 km východně od Madagaskaru. Je to palma menšího vzrůstu, dorůstá do velikosti jen 4 metrů. Nejbizarnějším znakem tohoto druhu je určitě lahvovitý kmen - od toho se jí odvozeně říká lahvová palma. Další zajímavostí je, že na ní roste souběžně maximálně 6 listů a s dalším novým listem, jeden starý odumře. 

 Mylně se dřívě myslelo, že kmen je tak tlustý, protože je plný vody. Ale tohle se brzy vyrátilo, kmen nezadržuje vodu o nic více, či méně, než která-koli jiná palma.

 Hyophorbe lagenicalaulis je v domovině už téměř vyhuben, dle literatury se uvádí, že na ostrově Round Island se nachází už jen 10 ks této palmy a je tak řazena do kriticky ohroženého druhu. Nicméně se díky kultivaci podařilo celosvětově tento druh rozšířit a najdeme ho tak ve většině tropických zemích jako okrasnou palmu. Dobře se jí daří například na Floridě, kde roste i severozápadně od pobřeží, a dokonce i v oblastech, kam se v zimě podívá slabý mrazík. A tak jako u většiny tropických palem, omrznou jí listy, ale kmen a vegetační vrchol je schopný tolerovat tento krátký pokles teplot a palma žije dál.

 U nás jí můžeme objevit volně rostoucí v tropických sklenících našich botanických zahrad. Nebo se může volně vyskytnou na českých pultech jako přenosná, nádobová rostlina.

 Při koupi takové rostliny, dbáme na její tropické nároky, takže se hodí ideálně do vyhřívaných zimní zahrad, ale i do běžného interiéru, přičemž potřebuje stále dostatek světla a velmi propustnou půdu. V interiéru dbáme na to, aby rostlina nedostávala zbytečně moc zálivky, spokojí se s občasnou zálivkou jen tak, aby kořenový bal úplně neproschnul. 

 Rostlina se hodí i velmi dobře k letnění, v takovém případě jí vyneseme na konci května ven na slunné nebo polostinné stanoviště a v případě veder dbáme, aby rostlina nevyschla, při sluných a teplých dnech potřebují všechny palmy dostatek vláhy!

 

Fotky z botanické zahrady v Miami:

 

 


DomůDomů