Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

25.12.

Dnes teplota vystoupila dokonce na +13,8°C! Naprosto neuvěřitlná teplota na tento datum, dokonce svítilo sluníčko a foukal teplý mírný vítr. Vše co mohu jsem vyvětral a užil jsem si tento nádherný sváteční den :-) .

 

24.12.

Počasí je velmi bláznivé. Ku příkladu dnes se teplota vyšplhala na krásných +11,8°C. Sníh všechem zmizel, takže letos máme ani né blátivé, ale teplé a krásné Vánoce! Z minulích týdnu napadlo nejvíce do 10.12. jako je na fotu. Celkem postupně připadlo 14 cm. Zajímavé je, že na polystyrenové bedně s banány se sníh udržel už z minulé vlny sněžení a bylo na ní tedy 17 cm. Sněhu bylo dostatek abych zaházel všechny bedny s rostlinama a ochránil je tak před mrazy. Teplota v tuto mrazivé a sněhové období klesla v minimu na -11,6°C. Takže zatím nemá žádná palma ani náznak poškození.

 

10.12.

 

 

27.10.

 

5.10.

Tak v minulích dnech k nám vtrhla zima se vším všudy. Napadlo 9 cm sněhu a teplota klesla na -4°C. Během dvou dnů jsme zazimovaly celou zahradu, na některé Trachycarpuse jsem dal jen provizorní ochranu proti srážkám. A některé bedny jsem plně vybavil termostaty a topnými kabely, protože pozdější montáž by byla složitá. Skupinku Musa basjoo jsem zase nechal v zemi, a bednu zatím vybavil topným kabelem. Nyní je sníh už pryč a teď dodělávám zbytky prací. Více o letošní sezóně i nynějším zimování se dozvíte postupně v aktualizaci mé zahrady či jiných vláknech.

 

 

6.9.

Zahrada se pomalu připravuje na podzim, po letošním létě se nejvíc převedly skoro všechny banánovníci a s palem například Washingtonie v zemi udělala ohromný pokrok. Letos jsme tu měly vysoké maximum, nevím jestli to nebylo i absolutní teplotní maximum, každopádně se teplota zastavila na +35,9°C . Zítra se sezóna začne pomalu ukončovat tradičním sklízením nejtropičtějších rostlin jako je Pritchardia a Bactris, denní teploty sice ještě ujdou, ale noční teploty už jsou hraniční pro tyto druhy. 

 

14.7.

Zatím se letošní sezóna vyvíjí velmi dobře, jednou nás zasáhlo krupobití, kroupy sice měly skoro 2 cm, ale nepadaly v takové intenzitě aby rostlinám více ublížily. O proti minulému snímu se olistilo Ensete v popředí a basja nabírají také na síle. Palmám se rychle rozvíjí listy a trávník se už sjednotil a není vidět vypálený obdélník po zimním krytu.

 

22.5.

Každým dnem se rostliny dávají dokupy novými přírůstky, dodělal jsem poslední zbytky prací na mé zahradě, občas přibyde nový prvek, jako zrovna včera jsem vyjmul trávník okolo washingtonie a okolí palmy jsem zalil pískem. Místo chcíplích trachýků jsem zasadil na léto Ensete ventricosum, ten po mrazech, které přišly začátkem minulého týdne, kdy bylo na polovinu května neuvěřitelných -0,9°C, přišel o listy. A místo velkého Trachycarpuse jsem zasadil nového, ale malého. Tohoto trachýka mám už několik let a za tu dobu projevil největší přírůstky, tak snad se mu v zemi povede ještě lépe. Ještě pro zajímavost, Washingtonie už otevřela 2 letošní list, ještě jeden a překoná loňský rekord:-). Phoenix přirostl asi půl metru na nových listech a Jubaea má přírůstek kolem 10 cm, i to ovšem stačilo na otevření prvního listu.

 

26.4.

Zahrada se každým dnem více a více zelená, přibývají nové rostliny na letnění. Na obrázku patrno, že kolem se to jen hemží různými druh banánů, ty jsou zatím ve fázi navykaní na sluníčko a shazují staré listy, ty tam zatím nechávám, protože se pak kočky nemohou dostat na kmeny, aby je škrábaly. Na fotu je také vidět něco, co jsem asi nikdy vidět nechtěl, dnes jsem totiž zjitil, že mi vyhnily oba Trachýci v popředí! Seřezáním kmenů jsem se dostal až na samé dno srdíčka, ale je už pozdě, zima jim moc ublížila. Takže pohled z okna bude letos velmi neobvyklý!

 

14.4.

Konečně přišlo na řadu oddělání zimního krytu, počasí se už ustálilo na jarních hodnotách, občasné ranní mrazíky většině rostlin vůbec nevadí, ty nejnáchylnějí jsou v zahradním skleníku. Dnes byla vysazena i Washingtonia filibusta, na fotce je špatně patrná, protože je schovaná za citrusem v popředí. Rostliny v krytu přezimovali velmi dobře, datlovník i Jubaea jsou v pořádku, prakticky bez poškození.


16.3.

Dnes teplota poprvé překročila 20°C od začátku roku, což je také velmi neobviklé. Celý tento týden, jsem budoval novou část zahrady, je patrná i na snímku v horní části fotky. A vykukuje tam i nový přírůstek Parajubaea torallyi var torallyi, pořízená po delším rozhodování ve specializované prodejně u paní Molkové. Nemohl jsem odolat lákavému obchodu a byl jsem naprosto spokojen s jakou lehkostí mi palma došla až domu a stačilo jen párkrát ťuknout do počítače:-). Více o této palmy se dozvíte v sekci o mé zahradě. Palem už mám tolik, že jim zřejmně udělám samostaný monitoring.

29.2.

Tento týden došlo na postupné odzimování všech odolnějších palem a menšího úklidu. Palmy jsou samozřejmně velmi poznamenané mrazy a listy nejsou moc pohledné a ještě budou ošklivější, protože většina má i zmrzlé řapíky, takže listy postupně chytnou černou barvu. Srdíčka u všech palem jsou sice také poškozena, ale měly by se z toho dostat.

Jako velké překvapení bylo odzimování avokáda, které přežilo už druhou zimu bez vytápění, jen za pomocí pilin a jednoduchého krytu!

 

15.2.

Tak máme v Mrchojedech za sebou mrazivé období s extrémními mrazy. Z výčtu teplot jde jasně usoudit, jak moc velká zima byla:

1.2. -10,9°C

2.2. -14,7°C

- při této teplotě bylo v bednách na palmy -11,7°Ca palmy byly ještě doposud nepoškozené!

3.2. -16,9°C

- teplota v bednách klesla pod -12°C a  všem palmám umrzly listy

4.2. -16,2°C

5.2. -16,1°C

6.2. -18°C

- teplota v bednách klesla až k -15°C, ale pořád to nebyla hraniční teplota

7.2. -13,7°C

9.2. -15,1°C

10.2. -12,1°C

11.2. -18,9°C

12.2. -20,3°C

- teplota v bednách -17°C, dá se očekávat, že o palmy přijdu

13.2. -16,3°C

 

 

29.1. 2012

Doposud bylo počasí stále stejné, teplé, občas napadl poprašek sněhu, a vždy do několika dní roztál. Teplota znovu dosáhla jen-8°C. Ovšem tomu je teď konec, na příští dny na naše území vtrhne velmi mrazivý vzduch ze severu a teplota bude po několik dní atakovat několikaletý rekord. Více mně děsí, že i denní teplota se bude pohybovat kolem -10°C, takové teploty už bedny asi nevydrží a palmy se zřejmně poškodí.

Na jeden Trachycarpus jsem nainstaloval topný kabel, při zkoušce dokázal teplotu v bedně vytopit až na +30°C, mohu tedy při dobrém načasování aspoň jednu palmu udržet v zakonzervovaném stavu.

 

2.1. 2012

Počasí je o proti loňsku velmi příjemné. Třeba dnes teplota atakovala +10°C. Doposud zde nebylo více jak 1 cm sněhu a teplota nebyla níže než -6°C. Jediný problém je občasný silný vítr, ten poslední mi trošku pocuchal bedny a Trachýka před domem málem bedna vyvrátila, naštěstí bylo včas zasaženo. Bednu jsem na 14 dní v prosinci musel sundat a Trachýka jsem nechal volně bez ochrany, pak jsem ale nevydržel a nechal si vyrobit provizorní ochranu, aspoň proti dešti. U zbytků beden jsem musel posílit ochranu vík a většinu jsem zatěžkal cihlami, ty už vítr neschodí :-).

 

 

2010, 2011

Archiv


DomůDomů