Pistacia vera - pistácie pravá, řečík pravý


Pistácie pravá neboli řečík pravý je menší strom, vysoký do 9m, opadavý, cizosprašný. Má šedou kůru a šedozelené, jemně pýřité, lichozpeřené listy. Plody jsou velké 2,5cm, protáhle oválné pecky, bohaté na olej.

 

Pistácie je zcela nenáročná na kvalitu půdy, vyhovuje jí chudší, sušší a propustnější substrát s obsahem písku. Miluje horké slunné stanoviště například u jižní zdi. Může růst celoročně ve skleníku, nebo na chráněném místě i přímo venku ve volné půdě. Původní nešlechtěný druh vydrží teploty až -25°C, odrůdy jsou údajně odolné kolem -21°C. Jelikož rostliny ze semen nedědí všechny rodičovské vlastnosti, mrazuvzdornost bude někde na půli cesty, každopádně již několik pěstitelů v ČR potvrdilo naprostou mrazuvzdornost v našich podmínkách!


Důležitý je samotný výsev: Semena namočíme na 24 hodin do vlažné vody se špetkou hypermanganu, nebo do roztoku jiného fungicidu. Poté vysejeme do sterilního čistého substrátu (např. kokosový substrát prolitý vroucí vodou, písčitý substrát, rašelinný substrát), semena nevyloupáváme a zasadíme 3/4 do substrátu, aby 1/4 vylézala nad substrát. Substrát potom udržujeme mírně vlhký, méně, než při výsevu jiných semen.

 

 


DomůDomů