Zahrada se nacházela v obci Ochoz u Brna (na jaře 2013 jsme se přestěhovali na Boskovicko). Rostliny pěstuji příležitostně od svých raných dětských let, ale pořádně jsem tomuto koníčku propadl až v roce 2007. Nyní pěstuji především užitkové a pro naše poměry exotické rostliny, jako exotické ovoce, zeleninu, ale  poslední dobou čím dál více pěstuji palmy, Yuccy, Agave, Dasyliriony a podobnou mrazuodolnou exotiku.


Klima bylo v Ochozi u Brna typicky kontinentální; teplá léta a studené zimy. V létě zde bývají nejvyšší denní maxima pravidelně nad 30°C, asi jednou za 2 roky nad 35°C (červenec 2007: 38°C, červenec 2009: 36°C, červenec 2010: 35,5°C) Zimy jsou tu naopak chladnější, což podporují zejméná nejnižší ranní minima, která jsou nízká také kvůli tomu, že se nacházíme v kotlině. Nejnižší zimní minima pravidelně klesají pod -18°C, nezřídka i několik stupňů pod -20°C (Leden 2009: -19°C, Prosinec 2009: -22°C, Leden 2010: -24°C, Prosinec 2010: -17,6°C).

Průměrná roční teplota činí kolem 8,5°C a průměrný roční úhrn srážek je kolem 550mm. Nadmořská výška je kolem 350 m n.m.

 

   Videa  

 

Aktuality ze zahrady

 

Zde jsou fotogalerie mé zahrady:

Venkovní zahrada 2010

Venkovní zahrada 2009


Fotky září 2011 Ochoz:


 

Nový přírůstek, Trachycarpus fortunei. Rozhodl jsem se, pořídit si větší palmu, kladl jsem důraz na kvalitní zdroj, mám zálusk na Trachycarpuse s "Italskou krví". Ty se vyznačují perfektním kořenovým systémem a velmi rychlým růstem. Tento jedinec splnil obě má kritéria. Byl pořízen za laskavé spolupráce paní Molkové z Českých tropů. 


E.V. Maurellii:Cycas revoluta, letos přirostlo 7 + 10 listů:Cycs revoluta, letos již po druhé vyráží nové listy!Washingtonia filifera:Butia capitata:Brahea armata:Fotky červen 2011

Ficus carica:Butia capitata:

Eucalyptus globulus:Ensete ventricosum "Maurellii":Rajčenka (Cyphomandra betacea) přesazená ze zimní zahrady ven, již rašící nové pupeny:Fíkovníky a palmy:
Ravenea rivularis:Borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum):


Agave neomexicana:


Některé nádobové fíkovníky s pracovními názvy "Čtyřlístek", "Želešičák", a na pravo odrůdy "Nero" a "Bianco":


Hlídač:


Květen 2011

Trachycarpus wagnerianus:


Ensete ventricosum Maurelii:

Opuncie:

Skalka ze sukulentů (Aloe arborescens, Aloe vera, Agave americana, Opuntia ficus-indica, Yucca aloifolia a Musa basjoo):Fíkovníky Brown Turkey:
Musa sikkimensis:


Musa basjoo:

Passiflora edulis:


Syagrus romanzoffiana:


Fotky z dubna 2011:

Butia capitata:


Brahea armata:

A tady je několik vybraných fotek mojí zahrady z léta 2010:

Palmová předzahrádka:

Zahrada:

Fíkovníky:

Jezírko:DomůDomů