Rod Beccariophoenix obsahuje 2 základní druhy: madagascariensis a alfredii

 

Beccariophoenix madagascariensis

 

 

Tento rod úzce souvisí s kokosovou palmou (Cocos nucifera), dá se tak vyčíst hlavně z jeho vzhledu. Domovinou tohoto rodu je Madagaskar.

Palma je tak podobná palmě kokosové, že se pěstitelům velmi plete. Díky domovině na Madagaskaru má vlastnost odolat menším mrazíkům do -3°C a proto se tak hodí jako náhražka kokosových palem (aspoň vzhledově) do chladnějších oblastí, kde se občas slabé mrazíky vyskytnou.

Dá se rozlišit třeba plodenstvím, jelikož tento rod má semena podstatně měnší než kokosová palma a to od 1 do 2 cm. Semena jsou oválného typu s výraznou špičkou na jedné straně. Při plné zralosti, jsou semena tmavě hnědá a lesklá. Při oloupání svrchní vrstvy je semeno vláknité a světlejší.

Tento druh, byl poprvé popsán v roce 1915 francouzkými botaniky jménem Jumelle a Perrier. Oni sami uvedli, že druh bude velmi vzácný, jelikož na ostrově se palma decimovala díky využití jejich mladých listů, na výrobu různých výrobků.

Pokud chceme najít lokalitu výskytu, museli bychom se podívat na východní část Madagaskaru do Analamazoatry. A to do nadmořských výšek 900 až 1000 m.n.m. 


Palmy tohoto rodu, milují dobře odvodněnou půdu s dostatkem humusu. A zvlášť menší jedinci ocenní stanoviště v polostínu. Palma potřebuje k růstu také stále vlhkou půdu.


V tomto rodu existuje druh, u kterého mladší jedinci nedělí úplně listy. Ty tedy vyrostou v celku, jako takové podlouhlé vějíře, v nich se časem začnou vytvářet od řapíku mezery a teprve až starší jedinci začnou dělit listy úplně na jednotlivé letáky. Díky této vlastnosti, se jí dostalo přízdívky "okení palma", jelikož tyto nedotažené mezery v mládí mezi letáky vyvolávají pocit okna v listu.

Později bylo zjištěno, že druhy madagacariensis a alfredii tyto "okení" listy v mládí nemají nebo se tato vlastnost velmi rychle vytratí, a dříve se dělí, tak jako všechny palmy se speřenými listy. Nicméně takováto variace palmy nebyla ještě oficiálnbě pojmenovaná a pěstitelé jí označují jako Beccariophoenix sp. "windows" .

 

Skupina mladých Beccariophoenix madagascariensis:

 

Palma v nejhezčích letech (zdroj palmbob):

 

Ukázka rozměru kmenu dospělé palmy:DomůDomů