Videa


 

          Živě: Pohled z okna s aktualitami

 


Venkovní zahrada


Zimní zahrada

 

 

 

 

 

Rozšířené informace:

 

 

Něco o Mrchojedech

A tak v jedné malé vesničce na západě Čech, kde končí silnice a začíná les, rostou u jednoho domu palmy, banánovníky a další exotické rostliny. Zní to jako vtip, ale je tomu opravdu tak :-).

 Vesnice jménem Mrchojedy byla před válkou velká a rozlehlá. Bylo zde spousta statků, škol a úřadů. Z toho tu dnes zbyla jen malá zvonička, zbytek vesnice vyplňují obyvatelé, kteří tu mají své domy či chaty a jezdí si sem odpočinout z velkých měst. Mrchojedy se nachází mezi Domažlicemi a Horšovským Týnem, kde jsem také vyrůstal. Mrchojedy leží v nadmořské výšce 460 m.n.m., ale klima je tu vlídné, vlivem okolního terénu zde nebývá extrémní počasí.


Jak jsem začal pěstovat

Do Mrchojed jsem se přistěhoval v roce 2005. Pěstováním rostlin se věnuji prakticky už od mala. Když jsme ještě bydleli v bytovce, měl jsem omezené možnosti, ale po přestěhování na vesnici, jsem se tomu začal věnovat více. Až můj koníček poznali i sousedé a kolemjdoucí:-).

S pěstováním palem jsem začal v roce 2007, ale v té době jsem už vlastnil pár palem, které mám do teď. V roce 2008 se u nás zařídila zimní zahrada, kde jsem postupně propadl pěstování palem, banánovníků, masožravek a dalších exotických rostlin. V roce 2009 jsem si vysadil první mrazuodolné palmy do země a od té doby jde prakticky celé mé úsilí a finance na mojí tropickou zahradu.


Zimní zahrada

 

Vznikla v září roku 2008.  Jak se stavěla, jak se postupně rozrůstala a jak to vypadá uvnitř se můžete podívat kliknutím na obrázky výše.

Nejprve měla sloužit jako odpočinkové a relaxační místo, původně byly v plánu i sedačky a drobná elektronika. Měl jsem v plánu zde "uskladnit" rostliny které jsem doposud pěstoval doma, nebo přes sezónu venku. Později ale nakonec zimní zahradu plní celoročně tropické rostliny závislé na tropických podmínkách. Mím prvním úspěchem bylo  v roce 2010 dopěstování rostliny ananasu ke květu a později i k dozrání plodu a v roce 2011 jsem dospěstoval do plodícího stavu 2 banánovníky, které jsem si pořídil úplně jako první.

 

 

 

Venkovní zahrada

 

Do alba s fotkami venkovní zahrady klikněte zde.     

Zahradu jsem začal budovat už na podzim roku 2008. Základ bylo urovnání terénu, navezení ornice a vyhloubení děr. Práce probíhaly do mrazů a rozjely se zase na jaře. Ornice se přivezla pomocí těžké techniky - na to by mi síly nestačily. Díry na palmy se také udělaly pomocí mechaniky. Zbytek jsem si udělal sám, jelikož po zasetí trávníku jsem uložil přísný zákaz vjezdu technice...

Svůj zahradní koutek jsem nazval "floridský koutek" a v tom stylu jsem ji i budoval.

Později se ale floridský koutek začal rozrůstat a rostliny jsem začal umisťovat i mimo něj. Bylo to i kvůli lepšímu umístění rostlin. Můj floridský koutek je situován na jih. Z východu je vysoká zeď s plotem  a na západní straně stojí dům. Sluníčko tam tedy nesvítí po celý den, ale začne až dopoledne a přestane svítit později odpoledne. 

 


DomůDomů