Na konci září jsme také s přáteli navštívili i botanickou zahradu v Bratislavě. A i když už byl skoro říjen, tak v Bratislavě panovalo ještě léto, 27°C a teplý nárazově silný jižní vítr, nebe téměř bez mráčku. Po příchodu do botanické se šlo rovnou k "tahákům", kvůly kterým jsme zahradu navštívili - exotika. Jako první na nás vykoukl koutek s kaktusy a se sukulentními rostlinami. Nejvíce nás zaujal starý baobab v květináči s ohromným kmenem a dále o podál rozhledlé pole s mrazuodolnými opunciemi nad kterými se tyčil vysoký fíkovník.

    

 

Po obhlédnutí několika keřů fíkovníků jsme došly pod vzrostlé tomely. Byly tak vzrostlé a košaté, že splynuly s ostatními běžnými stromy a málem jsme je přešly, prozradili je ale plody. Určitě nejvíce nás zaujal velký Diospyros kaki "dunaj" a také obsypaný tomel kavkazký - Diospyros lotus.  

  

 

A pomalu jsme došli i ke skleníkům, před vchodem byla nečekaná dávka exotiky, třeba jako první pěkně zamřížovaná Wollemia nobilis. Dále už vzrostlé Dicksonie antarcticy, legendární Musa basjoo které jsou celoročně v zemi a ještě 2 velmi vzrostlé Araucarie araucany.

    

 

Ještě jsme objevili vedle stromku granátového jablka "Nana" v květináči malý Sabal minor, evidentně také volně v zemi.

 

 

Poté následovaly skleníky. Byl to jeden velký komplex rozčleněn na různé sekce, jako užitkový, tropický, australský, sukulentní a palmový skleník. V každé sekci bylo vždy něco zajímavého, jako třeba v užitkovém skleníku plodící kalabašový strom (Crescentia cujete) (foto č. 1), plodící banánovník (č. 2) nebo vzrostlá plodící papaja (č. 3). 

   

 

V tropickém, australském a sukulentním skleníku byly ve směs tradiční rostliny těchto okruhů, většina byla hlavně okrasná.

   

       

 

V palmovém skleníku nás tedy nic neohromilo, nejvyšší palmy měly buď zřezané kmeny, nebo nejvyšší Trachycarpus byl, už možná léta, vyhnilý. Možná stojí za zmínku Sabal domingensis na prvním snímku níže. Dále už větší Latania loddigesii na druhém snímku. A z výběru ještě Washingtonia robusta. V průchodu mezi skleníky byl ještě Trachycarpus, evidentně byl na té chodbě již dlouho, rostla na něm totiž orchidei...

    

 

Po prohlédnutí skleníků, jsme ještě obešli zbytek botanické zahrady, kde jsme narazili ještě na pár zajímavostí. Jako třeba několik skoro 3 metrových Poncirus trifoliata obalené plody, na prvním snímku. Už zdatný strom Ginkgo biloby (foto č. 2). A jedno větší překvapení, krásný stromek Albizia julibrissin na posledních dvou fotkách.

   

 

A jako poslední ukázky, ještě pár zajímavých jehličnanů, barvou i tvarem. Na třetím snímku ještě jedna Araucaria araucana, byla schovaná téměř u východu, mimo skleníky.

  

 

 

Dlhé Diely

Při odjezdu z Bratislavy, jsme se ještě stavili na sídlišti Dlhé Diely, roste tam ohromný fíkovník. My jsme přijeli boužel už pozdě, plodů jsme na  něm našli jen tak na ochutnání.

   


DomůDomů