Na konci září jsme uskutečnili s přáteli pěstiteli objížďku po Břeclavi a pak směr Bratislava. Jako první zastávka bylo zahradnictví pana Otty Leisse, zaměřuje se na pěstování subtropického ovoce ale jeho dvůr byl plný i jiných zajímavostí. Nás určitě nejvíce nadchnul Trachycarpus fortunei, který je v zemi teprve 4. zimu, nad jeho přírůstky však zůstává rozum stát, majitel si vyznačil fixou na skleník vždy výšku kmene, kterou ten rok Trachycarpus dosáhl. Předloni byl přírůstek na kmeni kolem půl metru, což je až neuvěřitelné. Je to jednak způsobeno klimatem jižní Moravy, a jednak uzavřeným dvorem s několika vytápenými skleníky, díky kterým se zimní minima nepruhlobovaly tak nízko vůči okolí.

  

 

Mimo toho, více méně "zdobilo" průchodovou cestu zahradou kiwi, které se pnulo všude nad cestou a plody visely volně dolu. Byl to velmi exotický zážitek. Vše ještě umocňovaly rostliny fíkovníků, léta staré ale hojně plodící (foto č. 2, 3) a dále i poměrně vzrostlé a plodící kaki. 

   

 

Dále nás fascinovala obrovská rostlina cicimku (Zizipus jujuba), Měla kolem 3 metrů a přesahovala skleník vedle, rostlinu jsem vyfotil z dálky nad střechou skleníku, je vidět, jak je obsypaná plody.

 

Při vchodu i odchodu ze zahradnictví nešlo přehlednout houští tvořené už ze vzrostlých yucc. Yucca recurvifolia s tak vysokým kmenem jistě stojí za vyfocení.DomůDomů