Množení Ensete ventricosum Maurelii 2012

 

Dne 11. srpna 2012 jsem se poprvé pokusil o množení E. v. Maurelii, pokus bude ještě pokračovat řádově několik týdnů až měsíců a bude aktualizován až do zdárného či nezdárného konce.


Jedná se o tuto, zhruba rok a půl starou rostlinu. Oproti jiným pokusům dostupným na internetu, je toto zřejmě první zdokumentovaný pokus, kdy je rostlina vysazena ve volné půdě.


Obvod pseudokmene, kde byl proveden řez, měří 43 cm.

 


Detail řezu:


Do středu uřízlého pseudokmene byl vyříznut klín, aby se poškodil jediný vzrůstný vrchol rostliny. Časem se celá rána otevře a přes hnijící zbytky pseudokmenu se prodere růstová tkáň a na ní se vytvoří desítky malých rostlinek.


Řez se bude opakovat ještě jednou, během několika dní až týdnů začne rostlina ze středu rašit a tehdy se rašící střed vyřízne do tvaru kosočtverce, což by mělo být patrné při další aktualizaci.

 

 

27.11.12

Dá se říct, že se již výsledky dostavily. Po přesazení začátkem září do nádoby, kvůli chladným nocím venku, jsem rostlinu umístil do zimní zahrady a pseudokmen ještě ošetřil rozdrceným perlitem, který měl trochu absorbovat vodu a vytvořit sterilnější prostředí ve velmí vlhkém klimatu zimní zahrady. Nejprve to nevypadalo příliš dobře, pseudokmínek byl sice stále tvrdý, pevný, ale pomalu začal na jedné straně měknout a "houbovatět". Postupně polovina pseudokmene i s částí středu zcela odhnila, ale začátkem listopadu, kdy už jsem ztrácel naději, se ukázalo, že asi 30% řezné plochy pseudokmene je živé a začala se zde oběvovat toužená růstová tkáň s několika "bouličkami", které představují budoucí dceřinné rostliny.

 

 

Výsledky:

Dá se tedy prozatím říct, že pokus byl úspěšný! Není to sice "100%" úspěšnost, neb více jak polovina odhnila, ale předem odhaduji, že kolem čtyřech až osmi rostlin by se zde mohlo vyskytnout. Uvidíme na jaře.

Na jaře postupně vyrašené části zaschly a rostlina celá odumřela. Ještě po několika měsících, byl podzemní corm tvrdý, ale bez známek života. Pokus se tak bohužel nezadařil. 

Jako důvod bych řekl, že pro rostlinu byl velký zásah přesazení ze země do květináče a dále příliš dlouhé období chladu v zimní zahradě, při rašení pupenů. A už tak oslabené kořeny přesazením, nestačili nové pupeny vyživit a postupně zaschly.

 


DomůDomů