2012


Sezóna 2012 začla po silných mrazech na začátku února, kdy přišlo příjemné oteplení. Bohužel po teplotě -20,3°C se odzimování neslo spíše ve smutném stylu.

Fota Trachycarpus fortunei:

 

Trachycarpus fortunei, původem z Itálie. Dle vzhledu dopadl nejhůře, ale to se dalo očekávat je v zemi první rok a je to ještě malá palma. Srdíčko je značně poškozeno, teď bude důležité aby se počasí udržovalo v jarním stylu a neohrozilo palmu v dalším vývoji.

 

Trachycarpus wagnerianus, docela mě překvapilo v jakém je stavu, listy jsou i poměrně zelené... 

 

Trachycarpus takil, vytřel všem ostatním palmám zrak, byl chráněný jako ostatní palmy ale rozdíl je patrný už z dálky! Je to opravdu odolný Trachycarpus, myslím, že v Českých zahradách určitě nejperspektivnější druh.

 

 

Chamaerops humilis cerifera, palma je úplně zmrzlá, srdíčko nejevý známky života, uvidíme jak se s tím popere.    

 

Koutek u zimní zahrady mi dělá radost, tohoto Trachýka jsem vytápěl pomocí topného kabelu na časovač, přežil bez poškození, po třech letech pěstování konečně nějaký výsledek. Araucaria zatím vypadá celkem slušně, ovšem moc nevěřím že to dala jen tak. Chamaerops humulis a Avocado v bedně hned u zimní zahrady přežili taky na výbornou.


Banánovníci po zimě dopadly také bídně, většina zhnila, ale dva velcí jedinci se po zimě začly probouzet, a některé odnože taky po pár týdnech začínají tlačit list.

 

15.3. jsem vysadil vzrostlou Parajubaeu torallyi var torallyi do země, je kousek od mého Floridského koutku, je v části zahrady, která je vyvýšená nad ostatním terénem, a velmi osluněná, vůči jiným částem zahrady je zde až o několik hodin denně déle slunce. Při výsadbě jsem nešetřil pískem a výsadbovou díru, jsem udělal velmi širokou s množstvým štěrku. Rostlina po pár slunečným týdnech pomalu přichází o listy, není zvyklá na přímé sluníčko z předešlého z pěstování,ale už začíná i pomalu růst. Dokonce si prošla i teplotou -4,9°C a mráz listy vůbec nepoškodil, je to velmi odolný druh. Zimovat hodlám opět v bedně, vytápěnou několika způsoby, snad to bude stačit. Rostlina pochází od paní Molkové z Českých tropů, za její laskavou spolupráci, přátelským přístupem a dokonalou dopravou až ke mně domů jí patří velké dík!

 

14.4. jsme odzimovaly velký kryt nad datlovníkem, vše šlo velmi dobře, zbyl čas i na vysazení washingtonie filibusty, kterou mám od semínka z Francie, je zasazená tak, aby se vešla při zimovaní do krytu k Phoenixu.

 

 

Další má letošní novinka, široké spektrum druhů Trachycarpusů, zde na fotce jsou v řadě z leva do prava: Trachycarpus latisectus, manipur, szeged, bageshwar, kalamuni, princeps a sp. nova.

 

Jak plynul čas, tak začátkem května jsem zjistil, že ani jeden vzrostlejší Trachýk nepřežil! Vymrzly všechny tracháče z jednoho zdroje, zimu přežily jen ty, u kterých jsem to nepředpokládal.

  

 

Trachycarpu fortunei, původ je z Českých tropů (Itálie), zimu přežil, na jaře trochu nahnil, ale je to dobré, roste dál.

Jediný fortunei, co mi přežil zimu bez vytápění.


 

Banánová sezóna letos vypadá velmi nadějně, basja co jsem zimoval v zemi se začaly během dubna a května mohutně probouzet a vyhodily desítky nových odnoží a při lepším počasí, a hlavně teplým nocím, denně přirůstaly několik centimetrů. Vysadil jsem také basja zimované v zimní zahradě, ty jsou v dobrém stavu, jen jim bude déle trvat, než si zvyknou na venkovní klima.

 

 

Celkový pohled na zahradu:

 

Obrovská vějířovka Livistona chinensis a za ní Arecastrum syagrus romanzoffianum:

 

A letošní první kvetoucí palma v Mrchojedech! Chamaerops humilis x cerifera.

 

Podívejte se i na druhou část roku 2012


DomůDomů