Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

4.12. 2011

Počasí subtropickým rostlinám ve volné půdě zatím dost svědčí, nejnižší dosavadní teplota je -7,1°C. Dnešní maximum bylo dokonce +11,1°C. Loni přesně touto dobou bylo v noci -17,6°C. Palmy už jsou zazimované polystyrenovou bednou, ve které budu mírně přitápět žárovkou nebo topným kabelem, ostatní subtropy jako fíkovníky, pistácie, albízie, vavřín, rohovník nebo třeba Eucalyptus gunii jsou přikryty pořádnou vrstvou suchého listí.

 

9.11. 2011

Listopad se zatím nese ve velmi teplém duchu, "díky" inverzi jsou teplé především noci, takže venku ještě může být spousta rostlin. Doposud je venku například Butia capitata, kterou jsem ale při největších mrazících (-5,1°C) v půli října schoval a poté zase vystrčil ven. Během dvou dnů ale uklidím poslední zbytky rostlin, protože severovýchodní proudění se brzy dostane ke slovu.


12.10. 2011

Většina subtropických a tropické rostliny jsem schoval před prvními mrazíky. Venku tak už zůstaly jen odolné subtropy jako fíkovníky, granátová jablka a většina nádobových palem, které nechám projít teplotou cca -3°C a poté půjdou na svá zimoviště.


19.9. 2011

Letošní září se zřejmě snaží teplotně vynahradit červenec a daří se mu to - v září byly 2 tropické dny (max 30,3°C), 2 dny jen těsně pod tropickou hranicí a mnoho dnů letních (nad 25°C) konče dnem včerejším, kdy opět byl téměř tropický den! Dle předpovědí by ještě několik letních dnů být mohlo. Zároveň je ale nevídané sucho. Letos pršelo jen 2x pořádně a to v březnu a jednou v srpnu, kdy napršelo za den kolem 20 mm. Jinak to nestálo za nic. Zatímco loni byl rok extrémně vlhký, letos zatím napršela zhruba jen čtvrtina srážek co loni touto dobou!


26.8. 2011

Srpen se nakonec nesl v pravém letním duchu a to zejména jeho konec, kdy přišla jeho nejteplejší čast a zároveň i nejteplejší část letošního léta. Dnes bylo až 34,6°C, což je na konec srpna nevídané.

Zároveň se staly 2 zajímavosti, 2 vyhnilé palmy (viz předchozí aktualita) po uříznutí kmene obrostly. Více informací  ZDE.


30.7. 2011

Po teplém jaru přišel chladný červenec, teplota jen málokrát přesáhla tropickou hranici. Nyní se ukázalo, že další palma v zemi, Chamaerops humilis "Cerifera", vyhnila, ale má šanci znovu obrůst.

 

28. 6. 2011

Po teplém a suchém jaru většina palem v pořádku roste. Problémy jsou s palmou Chamaerops humilis, která vyhnila a rostou zatím jen její odnože. Trachycarpy mají 2 - 3 nové listy. Nově do palmové zahrady přibyl banánovník Ensete ventricosum Maurellii a Ensete glaucum, již koncem května byly vysazeny banánovníky Musa basjoo a jeden Musa sikkimensis.


25.4.2011

Dnes jsem si dovezl z Prahy vlakem 2,5 metru vysoký Syagrus romanzoffianum, který byl zasazen do volné půdy k palmám. Na podzim bude vykopán, zasazen do květináče a přemístěn do zimní zahrady.


13.4.2011

Po teplejším počasí, kdy dosahovaly teploty až k letním hodnotám se opět ochladilo přes den na teploty kolem 10°C a v noci až k -3°C a k tomu se přidaly i občasné smíšené přeháňky! Takové počasí by už však subtropickým palmám ublížit nemělo. 

Koncem března byly nově vysazeny do volné půdy palmy: 

Trachycarpus fortunei - kmen cca 20 cm

Trachycarpus wagnerianus - kmen cca 40 cm

Chamaerops humilis - kmínek 12 cm

Chamaerops humilis "Cerifera" - malá rostlina se sotva znatelným kmínkem.

Dnes byl také vysazen Dasylirion texanum.


8.3.2011

Ačkoliv je jaro za dveřmi, a přes den má slunce již sílu, v noci jsou teploty velmi nízké. Včera byla minimální teplota -11,4°C a dnes dokonce -12,0°C. Palmy venku jsou naprosto nechráněné a mrazy se na nich nijak neprojevily.

 

4.3.2011

Dnes dorazila semena palem a cykasu z Německa, jsou to následující druhy:

 • Archontophoenix alexandrae
 • Bismarckia nobilis
 • Brahea armata
 • Butia eriospatha
 • Chamaerops humilis 'Cerifera'
 • Livistona muelleri
 • Nannorrhops ritchiana 'Kashmir'
 • Sabal minor 'Louisiana'
 • Trachycarpus fortunei
 • Trachycarpus 'Naini Tal'
 • Trachycarpus latisectus
 • Washingtonia filifera
 • Washingtonia robusta
 • Dioon edule

Semena budou máčena 3 dny ve vodě o teplotě 30°C a poté zasazena do kokosového substrátu.


28.2.2011

Při dnešním krásném počasí, kdy teplota dosahovala +9,0°C, jsem palmy opět rozbalil. Chamaerops humilis bez poškození a dokonce i Trachycarpus fortunei je po mrazivém týdnu téměř mrazově nepoškozen! 


24.2.2011

Minimální teploty posledních dní klesají hluboko pod -10°C, nejméně bylo dnes časně ráno, -16,5°C. Uvidíme, jak to Trachycarpus, tentokrát již nevytápěný, jen obalený netkanou textílií zvládne. O Chamaerops humilis obavy nemám - ta je v dřevěné bedně, která skvěle izoluje. Dnes jsem udělal pokus, jaký je rozdíl teplot mezi venkovní teplotou a teplotou v bedně (nevytápěné!) u palmy: při dnešních -16,5°C bylo na kraji bedny -9°C a v prostoru dokonce až -3,5°C!


21.2.2011

Dnes jsem opět zabalil palmy, v noci již bylo -10,5°C, mrazivé noci mají pokračovat do konce týdne.

 

5.2.2011

Vhodné teplé počasí mi umožnilo rozbalit palmy. Mrazové poškození je nulové. Trachycarpus fortunei byl obalen vrstvami netkané textílie a topným kabelem,  Chamaerops humilis byla zakryta dřevěnou bednou a ve vnitř vytápěna vánočním hadem. Vytápění bylo zapínáno při teplotách pod -10°C.


16.1.2011

Dnes jsem vytáhl střed palmy (palmové srdíčko) Bismarckia nobilis, je to zřejmě kvůli tomu, že byla palma na podzim vystavena teplotám lehce pod bodem mrazu po několik nocí, nejméně -4°C a promrzl květináč s kořenovým balem palmy. Podobně dopadla i mladá Jubaea chilensis a datlovník Phoenix canariensis, kteří si prošli teplotou až k -6°C. Tvrzení, že palmy, i mrazuodolné, v květináčích, nevydrží méně než -5°C, je pravdivé a to platí i pro větší jedince. Pokud promrzne kořenový bal palmy, palmové srdíčko pravděpodobně vyhnije. Naproti tomu jsem také překopával kompost a našel jsem v něm zdravý semenáček Phoenix dactylifera! Zřejmě byl přihrnutý dostatečnou vrstvou kompostu - vyklíčil dosti hluboko. 


 

DomůDomů


DomůDomů