Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

6.12. 2011

Dnes přes noc napadla první souvislá sněhová pokrývka, na prosinec nic neobviklého. Spíše, že to je snad nejpozději, co sních kdy napadl. Doposud byla nejnižší teplota jen -6°C. A například včera přes nás přešla bouřka. Letošní rok, je opravdu velmi extrémní! Palmy dostaly před srážkami průhledný typ víka. Jsou podepřené a zatěžkané, aby mohly zároveň a větrat a neulítly. Ale o víkendu jsem to neuhlídal a pár vík mi ulítlo a do palem napršelo.

 

13.11. 2011

A dnes došlo na zimování zbytku mrazuodolných palem vysazených v zemi - tedy na Trachycarpuse. Smontovali se na ně předem udělané bedny ze šalovaček a polystyrenových desek. Palmám jsem ještě omotal kmeny nějakým textilem pro zvýšení odolnosti. Kolem beden je vystlaný materiál na ochranu kořenů, starší palmy mají jen chvojí, mladší nebo letos vysazené palmy, mají ještě suché listí nebo trávu z kompostu. Na bedny přijdou ještě víka. Mám připravené 2 varianty, jedny víka jsou také ze dřeva a polystyrenu připravené na velký mráz a pak druhá varianta a to průhledný polykarbonát, který budu umisťovat na bedny pokud nebude silně mrznout, ty se dají také snáže umístít, tak aby větrali a přesto do palem nešla voda. Za kulnou také vykukuje kousek modré plachty, která je umístěna na bednení banánů. Nechal jsem trs v zemi a za pomocí polystyrenu jsem udělal konstrukci a vyplnil slámou, vše je zaizolované a přikryté proti srážkám.


29.10. 2011

Dnes jsme smotnovali ochrané bednění nad Phoenixem a Jubaeou. S tím, že už včera jsme natahali větší rostliny kolem těchto dvou palem. Konstrukce je ze dřeva a více jak půlku materiálu na pokrytí stěn zabírá 4 mm tlustý polycarbonát, zbytek je lisovaná dřevotříska. Jsou to nejlevnější materiály na trhu, ale přesto je to něco, co vydrží velmi dlouho. Na stavbu jsme mimo jiné vypotřebovali 8 tub silikonu, který doladil všechny mezírky mezi spáry tak aby nikde netáhlo. Stavbu dělal můj strejda, je velmi šikovný a i když si předem nezkoušel jak každé prkýnko sedí, tak to udělal na jedničku, jen 2x jsme museli udělat drobnou opravu. Takže celá čest patří jemu. Tenkto kryt jsem plánoval už asi od jara, ale pořád jsem to odkládal, ale nakonec jsem se odhodlal se pozeptat a všechno to dopadlo velmi dobře.


16.10. 2011

Včera byl první větší mrazík, minimum bylo -3,2°C (přesně jako 4.5.!). Všechny banánovníci venku co jsem neuklidil mají úplně spálené listy. Avšak počasí se má ještě zlepšit, takže odolnější banánovníci mohou zůstat ještě snad i pár týdnů venku. Nádobové rostliny jsem před mrazy uklidil, venku zůstaly jen mrazuodolné palmy ve 100L nádobách a více, protože s timi nehnu, na ty potřebuji už pomoc. Za 2 týdny by se měla začít stavět bedna na Phoenix canariensis, bednu plánuji udělat o něco větší a dát do ní všechny subtropické rostliny co mám.


19.9. 2011

Od začátku září postupně už sklízím první palmy a jiné vyloženě tropické rostliny na zimoviště do zimní zahrady. Tento víkend jsme už uklidili i velký Archontophoenix alexandrae, Bismarckii nobilis, začátkem měsíce šly jako první Pritchardia hillebrandii, Bactris gasipaes a Chrysalidocarpus lutescens. Denní teploty se už pohybují pod letní hranicí a noční minima jsou pravidelně pod 10°C, což už pro tropické rostliny je nevyhovující. Je to už první krok k zakončení sezóny 2011. Pohled z okna už je zase o něco chudší...


6.9. 201127.8. 2011

Je tomu pár dní, co jsem objevil na banánovníku Musa basjoo květ! Je na nejstarší rostlině, dal jsem jí jméno Irena. Květ se objevil docela pozdě, do podzimu se květ stačí jen tak tak rozvinout, je to škoda, že se neobjevil dříve. Rostlinu zřejmě nechám už v zemi, nebudu jí trápit dalším přesazováním, pokusím se přezimovat její corm pod hromadou nějakého materiálu.


17.8. 201126.7. 2011


9.7. 2011


26.6. 2011

Dnes při pohledu do zahradního skleníku jsem usoudil, že vyměním basja zasazené v něm s malíma basjama venku. Protože to, co narostlo ve skleníku za 2 měsíce, venku ani nenaroste za celou sezónu! Basja mám až už střechy. Ale díky tomu přesazení, trochu oživím můj floridský koutek venku, těch pár banánů co tam mám teď, by tam takovou parádu jinak nedokázalo udělat.


19.6. 2011

Pohled do zahrady při krupobití.


16.6. 2011

Večer přišla silná bouřka a opakoval se scénář ze začátku měsíce, tentokrát voda sahala o pár centimetrů výše! Byl to mžik a ves se zaplavila bahnem a kamením, silný přívalový déšť bral vše co mu stálo v cestě. Má zahrada je nedotčena, bydlíme na kopci, horší to mají usedlíci kolem rybníka, ti už škody mít budou.


7.6. 2011

Do zahrady jsem zasadil už jeden větší banánovník, Musa paradisiaca, aby aspoň trochu zaplnil tu banánovou díru, která tam letos bude. Datlovník vyrostl na listech už o metr. Basja se začínají probírat a už nehnijí ale rostou, dokonce už lezou i první odnože. Menší Trachycarpus fortunei otevřel svůj letošní 4 list.


Záplava v Mrchojedech 1.6. 2011


29.5. 2011

Nový pohled do zahrady je už poměrně rozdílný, než předchozí obrázky. Včera přibyla Jubaea chilensis. Je místo Ensete ventricosum, které nadále chřadne v zimní zahradě.


26.2. 2011

A došlo na další přesazování, tentokrát šla ze země do květináče Livistona chinensis. Ale ne proto, že by se jí nedařilo, dalo by se dokonce říct, že dokonce naopak, začala růst a dělat nové listy. Já jsem se tím aspoň přesvědčil, že jdou u nás v zemi pěstovat tropické palmy. Další důvod proč jsem jí vykopal je ten, že pod zábalem zimuje prakticky jen se subtropickými palmami a jinými rostlinami, ty se začínají zimovat až o měsíc později a odzimovávat o měsíc dřív než snese tropická palma venkovní klima. A další pro mě zásadní důvod si přivezu v sobotu, to se nechte ještě překvapit:-).


22.5. 2011

Již včera jsem přesadil Ensete ventricosum maurellii do květináče, v zemi vůbec nezakořenil a do teď nic nevyrostl, začínám se obávat nejhoršího. A dnes jsem vyndal celý střed z banánovníku Musella lasiocarpa, takže bohužel, je po ní, má u sebe minimálně jednu odnož, která se zatím má k světu. Co se týče banánů, sezóna nezačala zrovna šťastně.


17.5. 2011

Pozorní pěstitelé si všimnou jisté menší úpravy Trachycarpuse v popředí. O této úpravě se dozvíte víc v mé galerii. Banánovníky po mrazech začli znovu obrůstat, ale někteří bohužel vyhnili a některé to ještě čeká. Letošní sezóza banánovníků bude velmi bídná!


4.5. 2011

Dnešní ranní minimum bylo -3,2°C. Teplotu jsem očekával nízkou, takže došlo na balení méně odolných rostlin a zbytek si s tím musel poradit sám. Ráno jsem už jen sčítal škody. Zatím zvadla letošní perioda u citrusů, fík se trochu odlistí a pár palem to onese poškozenými listy. Ovšem banánovníky příjdou o všechnu letošní násadu listů a pravděpodobně jim odhnije i kousek kmene, to se projevý až časem.


27.4. 2011

Palmy krásně obrůstají, udělal jsem si na listech risky a vím přesně kolik kde narostlo centimetrů, zatím vede malý Trachycarpus fortunei a na druhým místě je Phoenix canariensis. Některé banánovníky dělají dokonce už druhý list! Ale sucho stále trvá, včera jsem kopal díru pro Araucarii araucanu a zem byla i ve 40 cm pod zemí proschlá! Dnes ale spadlo pár kapek, ovšem na doplnění stavu to stačit nebude. Letos nám poprvé vyschla i nádrž na vodu na zalévání, to se na jaře, co tu bydlíme, ještě nestalo!


19.4. 2011

Mrazíky stad už nepřijdou a neohrozí žádnou rostlinu, které jsem vysazoval nebo umisťoval ven za poslední dni. Už mám za sebou i první sekání trávy a téměř všechny rostliny, co jsem chtěl jsou už venku a zvykaj si na venkovní klima. Citrusům začíná rašit první perioda listů a květů a dokonce už i některé banánovníky zimované ve sklepě, začínají pouštět listy. Jediný problém začíná být nezvyklé sucho, naštěstí je půda ještě zásobena vlhkostí ze zimi, ale to dlouho nepotrvá.


1.4. 2011

Vegetace se začíná pomalu probouzet, trávník se zelená, lezou první jarní cibuloviny. S oteplením se začínají probouzet i palmy a tím, jak začínají znovu využívat listy k růstu se začíná projevovat jejich poškození. Livistona chinensis přijde o nejnovější list, řapík listu je úplně spálený od topného kabelu.

A včera byl čas vysadit první letošní banán, Musellu lasiocarpu. Fotky přidám do mé galerie.

 

26.3. 2011

Konečně začíná být pohled na zahradu o něco živější. Rozebrali jsme konstrukci nad datlovníkem, umístili jsme přezimující rostliny co byly u datlovníku po zahradě a udělali jsme nové kulaté záhony kolem palem, s prací mi pomáhal sám Radim :-).


11.3. 2011

Počasí je krásné, je teplo a slunečno, vyndal jsem většinu subtropických palem ven, vyndal jsem hlavně ty palmy, co jsem chtěl vysadit a pomalu je přivykám na sluníčko, nejnáchylnější je Washingtonia, která na sluníčko není vůbec zvyklá, takže jsem jí dal pod velký Trachycarpus, aby byla aspoň trochu zastíněná. Ale musím jí často převážet, protože sluníčko svítí každou hodinu jinde. Na noc jí vozím zpátky do zimní zahrady, aby nebyla vystavena mrazům. Zbytek palem je venku pořád, tím venkovní klima už nevadí.


8.3. 2011

Počasí posledních dní je velmi krásné, sluníčko svítí a už pěkně dlouho to je beze srážek. Od zítřka se mají teploty vyhoupnout nad nulu i v noci, takže začnu vynášet rostliny ze zimoviště. Potřebuji uvolnit místo v zimní zahradě, takže se mi to i hodí. A až rozmrne i půda, můžu začít sázet palmy, které mám připravené k výsadbě.


26.2. 2011

Tento týden byl opravdu mrazivý, 2 noci bylo pod -15°C a další 3 noci pod -10°C. Ale následující dny by se noční teploty neměly přehoupnout přes -10°C a srážek má být také minimum, takže jsem palmy rozbalil úplně a nechám je větrat.21.2. 2011

Před pár dny napadlo dalších 7 cm tentokrát mokrého sněhu, pár dní před tím, jsem ale menší Trachycarpuse opět zakryl, takže na ně nenasněžilo. Velký Trachýk ovšem schytal celou nálož těžkého sněhu. Dnešní raní minima se zastavili až na -11,5°C a do konce týdne to nemá být jiné. Takže jsem, tentokrát všechny palmy, opět zazimoval obvyklím způsobem. Doufám, že to už bude poslední velký mráz.


13.2. 2011

Do rána připadlo 5 cm sněhu, to je jak naschvál. Jestli se počasí nezlepší budu muset provizorně palmy znovu zakrýt, aspoň proti vlhkosti.


12.2. 2011

Dnes jsem odzimoval Trachycarpuse a bambus, po zimě, stratí všechny listy velký Trachycarpus, vedle menší Trachycarpus je na tom lépe, ten přijde o několik krajních listů, některé prostřední listy jsou nepoškozené.


12.2. 2011

Dnes jsem odzimoval Trachycarpuse a večer začalo sněžit, ráno asi bude skvělá podívaná, ale snad to nebude vadit palmám.


8.2. 2011

Denní teploty šplhají i k 10 st, noční jsou lehce pod nulou. Ale zima ještě neskončila, zábaly tedy na palmách zatím zůstávají.


2.1. 2011

Tak máme za sebou mrazivý týden, několikrát teploty klesly k -12°C a včera dokonce bylo -13,2°C. Palmy jsem dneska zase rozbalil, aby větraly, teplota by už neměla klesat k jejich minimu pro poškození listů. Po rozbalení vypadají stejně jako před zabalením, takže jim mráz neuškodil.


30.1. 2011

Co se chystá?

Palmy níže na obrázcích bych rád letos na jaře vysadil na trvalo do země! Přímo do mého Floridského koutku však vysadím jen Washingtonii filiferu, zbytek rostlin vysadím různě po zahradě na místa, které jsem zvolil, aby jim co nejvíce vyhovovala. Takže dám přednost co nejlepším podmínách pro palmy, před estetickým vzhledem naší zahrady.

 

J. chilensis           T. takil        T. wagnerianus    P.canariensis       W. filifera

 


28.1. 2011

Dnes jsem opět obalil palmy před mrazy. Zatím to vypadá na mrazivý týden a poté oteplení. A už pár dní přemýšlím nad tím, že bych mohl zasadit další palmy co mám v květináčích, ven do země. Byly by to i nové druhy co v zemi ještě nemám. Udělal jsem si už takový plánek a dnes jsem si to zkusil na zahradě, jak by to vypadalo a jestli by to vůbec šlo. Myslím že by to šlo. Jediný problém, je vyřešit jejich vytápění, protože několik z nich nesnese velké mrazy. Ale ani to byl nebyl problém, stačilo by nakoupit pár prodlužovaček a žárovek. Takže já to ještě pořádně promyslím a až se oteplí může se sázet!


27.1. 2011

Zima se opět vrací, do dneška připadlo 15 cm a o víkendu má opět výrazněji mrznout. Zítra budu zase obalovat palmy. Hlásí docela rozpolcené teploty, přes den i těsně pod nulou a v noci kolem -15°C. Musím sledovat předpovědi abych nepodcenil  teploty a zábaly u rostlin.


24.1. 2011

Přes noc opět napadla sněhová pokrývka, kolem 6 cm.


23.1. 2011

Dnešní ráno klesly teploty na -9,8°C. Palmy jsou až na big bagy doposud bez ochrany, snad jim náhlý pokles teplot nijak neublížil.


18.1. 2011

Sníh slezl, přišla několika denní obleva, palmy pod zábaly větrají.


12.1. 2011

Po krátkém oteplení na nový rok, přišly opět tuhé mrazy, noční teploty klesaly opět pod -10°C. Naštěstí jen pár dní, po té přišlo silné oteplení, kdy i noční teploty se držely nad nulou. Takže jsem opět palmy vybalil a nechám je jen s ochranou proti dešti. Hned po rozbalení bylo vidět velké poškození u menšího Trachycarpu na mé zahradě, listy má popraskané, téměř všechny. Velký Trachycarpus je také popraskaný, ale o něco méně. Nejlépe vypadá Trachycarpus před domem, praskliny na listech má jen minimálně. Takže uvidíme na jaře, jak to s nimi dopadne.


DomůDomů