Rod Trachycarpus zahrnuje 8 oficiálních druhů a několik variet

 

Trachycarpus takil


Další ze vzácnějších a ohrožených druhů pochází z Himalájí, konkrétně z regionu Kumaon v severozápadní Indii a západním Nepálu. Vyskytuje se ve velmi vysokých nadmořkých výškách, pravděpodobně vůbec nejvýše ze všech Trachycarpusů, do 2700m n. m. Dorůstá až 15 metrů má robustní kmen četně pokrytý starými uschlými listy, tvořící mohutnou suknici, což je jeden ze znaků, jimiž se odliśuje od T. fortunei. Dá se ale rozlišit už v mládí, když začíná tvořit kmínek, většinou je báze kmínku křivá a vychýlená, což však v dospělosti již není znatelné. Další velmi snadno rozeznatelný znak je, že semenáček T. takil má první lístek po vyklíčení pouze 2 žebra, zatímco T. fortunei má žebra většinou 4. Listy T. Takil jsou až 120 cm široké a sytě zelené.


Trachycarpus takil patří mezi nejodolnější palmy, ne-li vůbec nejodolnější. Určitě je to jedna z nejlepších palem do Českých a Slovenských zahrad, neboť snáší mrazy až -18°C, listy snesou teplotu do -13°C  a tak pravděpodobné předčí i T. fortunei. Je jen poměrně složité sehnat opravdový Trachycarpus takil. Někteří pěstitelé tvrdí že T. takil je jen forma T. fortunei "Naini Tal", ale některé znaky se neshodují, takže se skutečně jedná o vlastní druh. Praví "takilové" se na evropský trh dostaly až v roce 2008, zatím jen jeho semena. Takže palmy prodávané jako Trachycarpus takil s kmenem vyšším než 10 cm, pravděpodobně budou jiný druh, nejspíše Naini tal. 

 

Spolehlivým rozlišujícím znakem, mezi T. fortunei a T. takil jsou vlákna. Protože T. takil má mnohem řidší a jemnější vlákna. U větších rostlin, se dá tak tento druh spolehlivě odlišit od jiných Trachycarpusů. Srovnání fotek, ve spodní části stránky.


Snad nejznámější T. takil na světě, v botanické zahradě v Římě: 

Skupina T. takil též ze Říma:

 

T. takil v domovině:


 

 

 

Rozdíl mezi:


              Trachycarpus fortunei                                   Trachycarpus takil

       

 


DomůDomů