Chamaerops humilis "Cerifera"

 

Tato varieta se stala celosvětově uznávou, díky své vysoké estetické expozici a pak také pěstiteli uznávanou, díky své vysoké odolnosti. A to ne jen vůči mrazu, ale i všeobecně vůči prostředí. V horkých zemích, jako je sever Afriky či pobřeží Středozemního moře, je tato palma schopná přežít dlouhé měsíce bez vody, dokonce je schopna přežít lesní požár. U nás zase oceníme to, že listy této palmě omrzají až při teplotě -14°C, přičemž odolnost celé rostliny je až -17°C, se zakrytím samozřejmně více.

 

Můžeme se setkat také s názvem Ch. humilis "Argentea", což je synonymum Ch. h. "Cerifery". Vyznačuje se stříbrnými listy s nádechem do modra.


Cerifera je typická trsovitá palma, dorůstající až do 4 metrů. Vějíře palmy mohou dosáhnout až 60 cm v průměru a každý řapík jí zdobí desítky velmi ostrých a dlouhých trnů. Kmen palmy je jemně vláknitý a s věkem vlákna mizí úplně a zůstává holý kmen se zbytky řapíků. Tato palma má tendenci velmi silně a hluboce zakořenit, díky tomu, že pochází ze suchých oblastí Atlaského pohoří, snadno zaboří kořeny i do pevné skály. Je i poměrně rychle rostoucí,větší rostlina za rok udělá věnec listů o počtu i 20 kusů, v květináči může vyrůst zhruba 10 listů za jednu sezónu. A každý rok nás může potešit velkým množstvím květů, schovanými mezi listy. Cerifera může být jak jednopohlavní, tak i oboupohlavní. V celku snadno se může křížit i se základním druhem, Chamaerops humilis, výsledkem je pak rostlina, která nese znaky obou rodičů.


U nás se Chamaerops humilis "Cerifera" pěstuje také jako nádobová rostlina od dubna do října na slunném stanovišti, v květináči s propustnou půdou. Zaleváme hojně aby substrát nevyschl, hnojit můžeme 1x za měsíc střídáním organických a minerálních hnojiv.


V zemi pěstujeme ceriferu na dobře osluněném a před větrem chráněném stanovišti. Na půdu není příliš náročná. U nás by se mělo palmě dopřát i hnojení, i když je v zemi. Obzvláště draslíkatá hnojiva rostlinu dobře připraví na následující zimu. Zimní ochranu bychom určitě neměli podcenit, co se týká srážek. Od listopadu bychom rostlinu neměli vystavovat srážkám, hlavně menší jedince, s kmenem do 1 metru. A před příchodem mrazů pod -12°C bychom palmu měli zabalit do tlustých materiálů, jako je třeba filc, nebo i pytle stlané listím a podobně. Při zimování platí, čím tlustší jsou obaly kolem palmy, tím později promrznou. Při následné oblevě je nutné palmu neprodleně vyvětrat!

 

Chamaerops humilis cerifera v Mrchojedech:

 

Chamaerops humilis cerifera zasazená v zemi v Ochozi u Brna:

 

Chamaerops humilis cerifera v Nýrsku na Klatovsku:


DomůDomů