Mrchojedy


Ensete ventricosum,

Ensete ventrisocum maurelii

 

Po prvním nezdařilém úspěchu jsem nezahálel a pustil jsem se do dalšího pěstování tohoto rodu.


2011

Na jaře jsem si pořídil Ensete ventricosum maurelii a zasadil do země na zahradu. Nechtěl jsem rostlinu rozmazlovat v zimní zahradě, je možné, že rychlost růstu a podmínky, které se jí dostávají během vegetace, mohou ovlivnit její celkovou odolnost.

 

 

Na konci léta vypadala už mnohem lépe!

 

A zelená forma, tedy ensete ventricosum, které jsem už léta scháněl, tak jsem letos už konečně pořídil. Nejdřív jednu rostlinu, kterou jsem si přivezl až z Moravy a později jsem oběvil několik kusů těchto krásek v jednom obchodním řetězci. Rostliny budu zkoušet na různých stanovištích a porovnám si tak rychlost a kvalitu jejich růstu.

 

2012

Duben

Letos jsem vysadil banány do země ven rovnou ze zimoviště. Červené ventrisoum (maurellii) a první zelené ensete vyrostly na zimovišti už do pořádných rozměrů. Několik dní po výsadbě hned zhnědly listy, nebyly zvyklé na sluníčko.

   

 

Květen

Zhruba o měsíc později, už bylo pár nových listů na rostlinách a dokonce už nabívaly na průměru kmene.

   

 

Červenec

Díky častým deštům, ale i teplému počasím se Ensetečka mohla přetrhnout v růstu. A to doslova, některé se začaly rychlým růstem deformovat, u enseteček se to bohužel často stává, zvlášť při nevyrovnaném obsahu živin v půdě.

  

 

Srpen

Deformovaná ensetečka se výrazně zlepšily a začaly růst normálně. Růst na objemu kmenů stále neuvěřitelný.

   

 

Září

Ke konci září, těsně před ukončením sezóny (první mrazíky),  vypadají banány nejlépe. Mají nejvíce listů, průměr kmene je letos téměř už maximální. Letos teda přirostly velmi hodně. Určitě jde i spozorovat, které ensetečko dostávalo největší zálivku, ta je u tohoto rodu velmi důležitá. 

   

   

 

2013

 

Duben

Letos si dalo jaro na čas, i tak nebylo nic moc. Dobré snad jen bylo, že jak zima odešla tak se už nevrátila a to ani ve formě ranních mrazíků. Největší ensteje sem vytáhl ze zimoviště (zimní zahrada) až v druhé půlce dubna. 

Byly ve výborném stavu, když srovnám odzimování loňské a letošní, je to obrovský rozdíl. Rostliny tvořily i na zimovišti pevné a vybarvené listy. Ztratily dost ze svých zásob vody a odhnilo značné množství řapíků, hlavně ve spodní části rostliny, nicméně díky tomu tolik nevážili a zvládl je přemístit i 1 člověk.

 

 

Květen

Rostliny byly v květináčích ještě několik týdnů, než byla jistota, že definitivně zima odezněla. Vysazené byly v první půlce května. Počasí moc nepřálo, chladno deštivo, později i záplavy..

  

 

Červen

V červnu začínali být vidět první přírůstky, nové listy nahrazovaly ty staré. V této fázy je důležitá hojná zálivka. Rozhodně není dobré se spolíhat na déšť, rostlina dokáže využít ohromné množství vody!

  

 

Červenec

Rostliny rostly před očima. Zvláštní je, že si moc dobře vzpomínám, jak jsem si říkal, že letos rostly mnohem pomaleji, než loni, jenže jak ukazují fotky, mýlil jsem se. Nutno vzpomenout na tento měsíc, jako enormně horký a suchý. Vodu jsme několik týdnů neviděli, ale Ensete dostávali dennodení zálivku. Ob den jsem u nich pouštěl na několik desítek minut závlahu a ob den závlah jsem je zaléval ručně. 10 litrů denně ke každé, bylo minimum.

   

 

Srpen

Ještě první polovina srpna byla nádherná, pomalu se objevoval déšť a teploty pořád držely na tropických hodnotách. Až druhá půlka srpna se zkazila a ošklivé, studené počasí vydrželo až do října! Nic méně Ensete stále v růstu bodovala. Atakovaly neuvěřitlnou výšku 4 metry!

        

 

Září

Tento měsíc je ideální doba na focení, tak jsem toho hojně využíval a pozval jsem si i kamarádku aby pózovala.

Za tento rok vyrostly Ensete neuvěřitelným tempem, ze zajímavostí červená forma dosáhla přesně 4 metrů, ale na kmen ztloustla jen o pár centimetrů. Zato zelené Ensete přidalo na objemu kmenu dvojnásobek a stejně tak jako červené i dvojnásobek kmenu přirostlo do výšky. 

        

 

Říjen

Bohužel i letos ukončily sezónu předčasně mrazíky, banánovníky jsme uklidili ještě před jejich příchodem hned začátkem října. Asi by mě mrzel ten pohled na poničené rostliny mrazem. 

 Výkop nebyl vůbec složitý, banánovníky nemají velké a silné kořeny, stačilo prakticky jen párkrát kopnout a banánovník vyvrátit. Ovšem tahat až 150 kg vážícího obra bylo velmi složité a pracné. Nicméně s malou pomocí techniky se nám to povedlo (spíše došoupat) až na místo do zimní zahrady.

S banánovníkami zapózoval kolega Radim.

           

 

Říjnová kapka, na vyjmutém uřízlém, nejmladším listu. Nádherná zelená barva listu a jemné kapky, jako tečka za letošní sezónou.

 

2014

Duben

Tato sezóna začala neobvykle brzy, výsadba proběhla současně když kvetly ovocné stromy. Jaro bylo tak intenzivní, že jsme vysadili Ensete již začátkem dubna! Bohužel 17.4. přišlo -4,7°C a omrzly všechny listy, takže banánovníci začínali s kompletní nulou listů na kontě.

 

 

Červenec

Rychle se z omrznutí dostaly a v červenci již byly ozdobou zahrady. Do 4 metrů vyrostly jako nic, takže rostly ještě výše. A to vše bez zálivky, letos jsem jim nevěnoval co se týče zálivky vůbec pozornost.

 

Září

Léto bylo co se týče počasí vyvedené, sice nebyly taková horka, ale to těmto banánovníkům plně vyhovovalo. Byly i nezvykle teplé noci a v druhé půlce léta konečně začalo i občas pršet. Výška byla kolem 5 metrů. U rostlin opět ochotně zapózovala kamarádka.

 

 

Říjen

Sezóna skončila rekordními čísly, hlavně v délce pobytu rostlin venku. Ač rostliny vyrostly do výšky, kmen se do šířky o proti loňsku nezvětšil. Úklid proběhl až koncem října a to pouze preventivně, jelikož úklid rostlin je poměrně náročný a musí se dělat dříve než je nutné. Letos jsme to zvládli s upraveným rudlíkem. Příští sezónu již rostliny na současný záhon nedostaneme, ač objem nezvětšují, váha neustále roste. Současný záhon je ve vysokém svahu, což už je nad naše síly, budou se tak muset spokojit s jiným umístěním.

 


DomůDomů