Cupressus sempervirens - Cypřiš vždyzelený


Typický středomořský jehličnan pochází z východní oblasti Středozemního moře, ze severovýchodu Libye, jihovýchodní Řecka, Turecka, Kypru a dalších států. Je to úzký strom vysoký až 35 metrů. Dožívá se údajně až 1000 let. Původní druh není až tak typicky úzký, jak jej známe ze středomoří, tvoří větve rostoucí více do stran a není tak kompaktní jako šlechtěné kultivary.


Cypřiš vždyzelený sice pochází z teplých subtropických oblastí, ale přesto zvládá bez větších problémů růst i v oblastech s chladnějšími léty, jako je Británie či Irsko. Zvláda i docela silné mrazy, zde však ale bude záležet na několika faktorech počínaje zdrojem semene cypřiše. Dokonce i v Česku jsou k vidění poměrně vzrostlé exempláře v botanické zahradě v Praze v Troji. Již několik pěstitelů z Česka má s cypřišem vždyzeleným velmi dobré zkušenosti, jiným naopak pravidelně vymrzá. Je třeba vyzkoušet pěstování ze semen a vyselektovat nejodolnější jedince, kteří by u nás měli bez větších problémů přezimovat. Rozpětí minimálních teplot je tedy značné, zhruba -10°C  -25°C. Někdy může dělat větší problém než samotné mrazy spíše mrazivý suchý vítr nebo zimní slunce a následně mráz.


Ačkoliv pochází z poměrně suchých oblastí, vyhovuje mu dostatek vláhy. Jelikož je stálezelený, při suchých zimách se může stát, že mu bude chybět voda a může usychat, proto bychom měli zalévat vyjímečně i přes zimu. Stanoviště vyhovuje plně osluněné a nejlépe chráněné před studenými větry či nadměrnými srážkami v období jara nebo podzimu.


Detail zralé samičí šišky se semeny:

 

Cypřiše vždyzelené s Washnigtoniemi

 

Cupressus sempervirens "Stricta"


DomůDomů