Wollemia nobilis - wolémie vznešená


Wolémie vznešená je stálezelený jehličnan pocházející z Nového Jižního Walesu v Austrálii. Byl objeven až v roce 1994. Do této doby byl znám pouze z fosílií, přičemž nejstarší fosílie má odhadované stáří 200 milionů let. V přírodě dorůstá až 40 metrové výšky.

V posledních letech se wolémie rozšiřuje do celého světa, například v České republice se s ní můžeme setkat již v každé větší botanické zahraděnapříklad v Liberci, Brně či Praze. Vlastní ji například i Dinopark v Plzni. Wolémie je dokonce dostupná i ve specializovaných zahradnictvích, čemuž přispěl i fakt, že se poměrně snadno řízkuje a samozřejmě je to  skvělý komerční tah. Volně v přírodě se vysytuje pouze několik desítek jedinců, dnes je již velká většina rostlin pěstovaná v kultuře.

 


Wolémie (anglicky Wolemi pine) nepatří, jak by se mohlo zdát, do čeledi borovicovitých (Pinaceae), ale do čeledi blahočetovitých (Araucariaceae). Tento vzácný jehličnan snáší pokles teplot až k -10°C, avšak jsou zprávy, že v USA a západní Evropě přižil i méně než -12°C. Zdá se do jisté míry jako poměrně adaptabilní dřevina. V kultuře se bez problémů pěstuje jak na slunci, tak i téměř ve stínu.


Kvetoucí Wolémie v kultuře:

 

Wolemia nobilis v subtropickém skleníku botanické zahrady Brno:


DomůDomů