Záplava v Mrchojedech 1.6. 2011

 

Po půlnoci ve 02.00 hod začalo nad Mrchojedy silně pršet a silně pršelo až do 08.30 hod. Podle digitálního srážkoměru napršelo za tuto dobu 56 mm vody na metr čtvereční! Všechny vodní toky poblíž Mrchojed se vylily z koryt a hnaly se vesnicí, přes silnici, louky, zahrady i obydlí. Náš pozemek je ve svahu, takže jsme nebyli ohroženi, horší to bylo ve spodní části vsi, zvlášť kolem rybníka.

Vylil se vesnický potůček, který má průtok celým rokem asi 0,5 až 1 L za sekundu a má 3-4 cm vody na výšku. Co bydlíme v Mrchojedech se potok vylil úplně z koryta jen jednou a to před několika lety, při velkém tání sněhu. Dnes tedy po druhé. Dnešní záplava ovšem přepsala všechny rekordy, kdy i 30 metrů vzdálený kanál od potoku, o rozměrech 1x1 metr, nestíhal vodu pojímat.

 

 

 

Zde voda nemá vůbec co dělat, sousedův skleník je zcela pod vodou!

 

Zhruba u prostřed obrázku je vodní vír, ten způsobuje velký kanál, který nestíhá vodu pojímat.

 

Silnice zmizela pod množství vody, teče přes silnici do rybníka.

 

Zahrada mého strejdy.

 

Zaplavená náves.

 

Rybník se vylil z koryta a vracel se do něho obklikou přes louku.

 

Vyplavené zahrady v okolí rybníka.

 

Voda vtékala do rybníka všemi možnými směry.

 

Vodní laguna po přívalu vody z okolních polí a lesů, v zadní části fotky je okolí malého potůčku, kosatce tvoří jeho břeh.

 

Střídavě silně pršelo a voda dál stoupala, zde okolí již zmiňovaného skleníku.

 

Zde bývá prostorné travnaté hřiště.

 

Má palma je kousek od této potopy.

Obrázek není k dispozici

 

Pohled do zaplavené vsi, po silnici se valí proudy vody z polí.

 

Náš výběh pro slepice se během noci proměnil v koupaliště. Zde protýká druhý potůček, který jsem ještě nikdy neviděl že by přetekl!

 

Kolem 09.00 hod, se silný déšť proměnil v lehký zahradnický deštík a krátce poté se začaly toky vracet do svých koryt.

Kolem půl jedenácté začalo opět poctivě pršet a pršelo až do dvou, pak už se srážky vytratily. Takže za 12 hodin napršelo celých 67 mm !!!

Co bydlíme v Mrchojedech nepamatuji takový uhrn srážet a i takovou následnou potopu. Škody zřejmně ani žádné nebudou, rostliny se z toho dostanou, odplavená zemina se nahrne zpět a odplavené ryby z rybníka se usadí někde jinde. Akorád silnice bude čím dál nepojízdnější, výmoly jsou po této potopě extréme hluboké. Zážitek ale zůstane po tomto ránu opravdu velmi velký :-).


DomůDomů