2011

část II

20.4. 2011

Počasí je neuvěřitelně vlídné, teplo, sluníčko a sucho, letos je vegetace velmi na před. Trachýci udělali už i první list!

Ovšem sucho je velmi neobvyklé, za poslední dva měsíce spadlo rekordně málo srážek.

 

      

 

     

 

     

 

26.4. 2011

Výsadba nových přírůstků. Malý Trachcarpus fortunei vysazen místo Washingtonie. Neprosperovala a dlouhodobě chřadla. Navíc strach ze zimování mě donutil jí nahradit jinou odolnější palmou. Dále jsem si pořídil Araucarii araucana, je to mladý jedinec ale na velmi chráněném místě u zimní zahrady.

 

30.4. 2011

Výsadba nového Trachycarpusu. Pořídil jsem si ho při nákupech v Plzni. Příznivá cena a láká mě vzhled a původ rostliny.

 

17.5. 2011

Minulý víkend došlo na oholení kmene velkého Trachycarpuse fortunei. Byla to poměrně náhoda, kdy při odstraňovaní odtžených vláken při zemi, se odhalil kousek kmene, jehož struktura mě naprosto nadchla. Takže pak se vzal nůž a po proužkách se odtřezával jeden pás vláken za druhým. Nakonec je z toho nádherný a už dřevěný kmen. Na zimu to chce o něco větší péči, jinak myslím, že vlákna na růst palmy nemají zásadní vliv.

 

27.5. 2011

Během posledních dvou týdnů se projevilo záhadné poškození na banánovníkách Ensete ventricosum maurellii a Musella lasiocarpa. Obě potkal stejný osud, několik měsíců po vysazení začali obě hnít, bez známek kořenění. Musella vyhnila úplně, naštěstí má u sebe odnož, která už začala růst. Ensete zatím bohužel jen zahnívá, bylo uříznuto až u země a hnití je po celé délce banánovníku. A jelikož nemá kořeny, nepředpokládám, že by se z toho také někdy dostal. Oba banány byly přesazeny do květináče a umístěny do zimní zahrady.

Edit: Oba banány bohužel vyhnily a už se z toho nedostaly.

 

28.5. 2011

Přivezl jsem si Jubaeu chilensis, výška je skoro 130 cm bez květináče, obvod kmene je přes 70 cm. Už dlouho jsem jí chtěl, ale z hlediska nákladů a vůbec pěstování, jsem se do toho pořád neměl. Ovšem když mi vyhnila malá Jubaea v zemi, co jsem sázel na jaře, chtěl jsem tím spíše "zalepit díru". Zasadili jsem dí poblíž datlovníku a to hlavně kvůly zimování, protože to můžu vzít jedním vrzem a netahat kabely po zahradě, ale mám to vše na jednom místě.

Další zajímavost je ta, že jsem jí koupil ještě s jednou Jubaeou, byly rostlé těsně u sebe. Já jsem je nechtěl mít takhle rostlé, navzájem jim to ani nesvědčilo, menší Jubaee se nedařilo a větší se nemohla plně rozvíjet jak by měla, zvlášť takhle v květináči. Rozdělili jsme je proudem vody a postupným vrtáním lopatky, několik kořenů se po chvilce uvolnilo, ale větší část kořenů se zničila. Nedalo se nic dělat, chtěl jsem hlavně velkou Jubaeu, menší byla přece jen v ceně.. Velká Jubaea přežila zákrok téměř bez újmy.

Edit: I malá Jubaea se chytla, dostala nový domov, na Moravě.

 

Zasazení Jubaei předcházelo vykopání Livistony chinensis. Začala růst, což mě velmi potešilo, přežila v zemi téměř jeden rok. Zimování bez problémů, dokonce i kořenění bez problémů. Ale je nevhodná pro zimování se subtropickou palmou pod jedním zábalem. To je ten hlavní problém, pak také rozměry Livistony, časem by narostla hodně do šířky, na to už nemám na zahradě místo. Ale tímto pokusem jsem zjistil, že není tak náročná jak se píše, jarní mrazky až do -4°C zvládla bez poškození a zimování v teplotách 1-5°C také bez problémů. Ale je to jak říkám, chce to ochranu samu o sobě, ne se subtropickou palmou. Nyní je palma opět v květináči a budu jí mít jako přenosnou.

 

Léto 2011

Pár fotek z léta, vše to hezky povyrostlo!

  

  

Září

A nový přírůstek, Chamaerops humilis cerifera.

 

Trachýk u zimní zarady ohromný pokrok!

 

Zimování 2011

Banánové omrznutí:

 

Výkop kan, připravené na odpočinek ve sklepě. Na jaře půjde půlka pryč, už mám domluveného zájemce

 

A jedny basja do sklepa, druhé do zimní zahrady nějaké  zůstanou v zemi přes zimu:

 

A zimování palem a ostatních rostlin. Nechaj sem si postavit speciální kryt, uvnitř je termostat a vyhřívání.

 

Bedny pro palmy jsem letos trochu vylepšil:


 


DomůDomů