Mendelova botanická zahrada se nachází nedaleko centra Brna. Je to velmi rozhlehlý areál, nám trvalo několik hodin si ho celý projít. Ale ač foukal studený vítr a sluníčko se často schovávalo za mraky, dokonce se přehnala i slabší sněhová přeháňka, tak stálo za to si projít celou venkovní expozici.

Překvapila nás poměrně široká exotická vybavenost zahrady, našli jsme zde všechny zástupce rostliné říše, pro základ exotiky v zahradě.

Hned při odchodu ze skleníků jsme spatřili vykukující Trachycarpus Fortunei ze zimního krytu, ovšem nevěděl jsem co si mám o takovém způsobu zazimování myslet, půlka palmy koukala z krytu a listy měla odhalené, kmen byl zabalen tak, že všechna voda, dopadající na listy mohla volně stéct k srdíčku. Listy byly samozřejmě úplně zmrzlé. Ale potěšilo mě, že mají tuto palmu v zahradě.

 

 

Dále nás nadchnul pohled na ohromnou sbírku mrazuodolných kaktusů, hlavně opuncí. Doplněné odolnými yukami.

 

Všude přítomné bambusy.

 

Skupina Araucarií, skryta za plexisklem, přičemž rozměry té největší nás ohromily.

 

Oběvili jsme zde i 4 keře Poncirus trifoliata, byly na stinných místech za hustou vegetací, překvapilo nás, jak se jim tam daří.

 

Co nás dále zaujalo byl ohromný exemplář Sequoiadendron giganteum, s průměrem kmenu, který mají dva lidé problém obejmout.

 

Celý park je krásně a přehledně uspořádán, má spousty zajímavých zákoutí, které se věnují určité skupině rostlin, za zhlédnutí to určitě stojí.

 


DomůDomů