Strelizia augusta

Synonyma: Strelitzia alba


Dorůstá až 10 metrů, vysazuje se často v tropických oblastech, ale i subtropických oblastech, nesnese mráz, takže jen v oblastech kde nemrzne, nebo jen minimálně. Slabé mrazíky dokáže přežít. Je to druh Strelitzie, která roste trsovitě, takže roste více rostlin na jednom místě.


Listy připomínajíci listy banánovníku rostou na řapících dlouhých až 2 metry. Má ráda polohy na plném slunci, preferuje lehké písčité půdy s dostatkem živin a vláhy. Starší rostliny vykvétají během léta i několika květy, ty jsou krásného vzhledu. Vypadají jako u ostatních Strelitzií, akorát barva květu je jiná. Květní lístky jsou bílé a fialové. Stejně jako u Stelitzie nicolai, tvoří tato Strelitzie nepravý kmen ze zbytků listových pochev. "Kmen" tvoří jakoby napřeskáčku staré listové pochvy, to je hlavním rozlišovacím znakem od ostatních strelitzií. Dalším je relativně kompaktní koruna o proti jiným druhům.

 

U nás se pěstuje buď celoročně v interiéru, na světlých místech, dobře odvětraných a s vyšší vlhkostí vzduchu, nebo se pěstuje jako přenosná rostlina. To se může po pominutí mrazů přenést ven, na nejprve stinné místo a do závětří, po pár dnech se přenese na polostinné místo a tam se už může nechat, nebo ještě po pár dnech navykání v polostínu můžeme rostlinu dát na slunné stanoviště. Během léta se musí hlídat vlhkost substrátu, přeschnutí a stejně tak dlouhodobé přílišné vlhko škodí. U nás se můžete dočkat u větších rostlin až 3 nových listů za rok. Hnojení nemusí být tak časté, ale několikrát za rok v úměrných intervalech bychom mohli dopřát rostlině pohnojení plnohodnotným hnojivem.

 

Strelitzia augusta pěstovaná v Mrchojedech:

 

 

Detail květu (ilustrační foto):


DomůDomů