2011


Po Novém Roce přišlo silné oteplení, slezl všechen sníh. Pod zábaly jsem rozbalil palmy abych je vyvětral.

  

 

Listy palem jsou rozdílně poškozené. Malý Trachycarpus, má listy mírně popraskané a konečky listů jsou omrzlé.


Velký Trachycarpus je na tom o něco lépe, listy nejsou tak popraskané a omrzliny má jen minimální.

 

Trachycarpus před domem je na tom nejlépe. Praskliny na listech jsou jen místy a většinou na špičkách listů, omrzliny by mít neměl.

 

Pod zábalem u Phoenixu je také vše v pořádku. Livistona je zatím bez poškození.


 

12.2. 2011

Jsem odzimoval všechny Trachycarpuse.

 

Takhle vypadá muj zábal na menším Trachycarpusu, po úplném rozbalení jde vidět poškození mrazem na všechny krajních listech. Poškození je tak velké, že mu zůstanou zřejmně jen 3 listy.

 

Velký Trachycarpus dopadl podle všeho nejhůř. Přijde o všechny listy, zřejmně i o ty středové. Navíc jsem oběvil v nových listech, ještě nerozvinutých, velké množství puklic, které se mu v listech přes zimu přemnožily.

 

Trachycarpus před domem ovšem překvapil, ten zřejmně nepřijde ani o jeden list!

 

13.2. 2011

Přes noc napadlo okolo 5 cm sněhu na čerstvě rozbalené palmy...

    

 

11.3. 2011

Jsem začal vynášet ven subtropické druhy palem, yuccu a dasilirion.

 

Pak jsen je umístil do hloučku k sobě, aby si navzájem stínily, Washingtonii jsem dal pod velký Trachycarpus, ta potřebuje první dny zastínění mnohem důkladnější.

 

13.3. 2011

Rozhodl jsem se zasadit první palmy do země. Zvolil jsem místa pro jejich nejlepší růst, jsou na místech, která se v zimě dobře odvodnují, přes léto je zde dostatek sluníčka a je zde i menší mikroklima.

První jsem sázel Trachycarpus takil, koupil jsem si ho v loni ve specializované prodejně. Zvolil jsem místo, které je snad nejlépe chráněné z celé zahrady, ze všech stran má nějaké krytí, krom jihu. Dokonce i nad palmou je velký letitý šeřík, který jí částečně pomůže ochránit.

Palmě jsem vykopal díru, při výkopu jsem narazil na spousty zbytků střešních tašek, asi z dřívější navážky. Takže jsem asi do půl metrové hloubky, vyndal všechny tašky, na které jsem narazil. Určitě jich tam i spousty zůstalo, ale věřím, že si palma najde dostatek místa na kořeny.

 

Dále jsem zasadil Jubaeu chilensis. Udělal jsem jí záhon asi 1 metr široký a 20 cm vysoký, je do kopce, to je z důvodu lepšího odvodnění a lepšího přístupu tepla ke kořenům. Po pár dnech po výsadbě přišly dlouhodobé deště a ranní mrazy, tak jsem nad rostlinu namotnoval nepoužívaný satelit, který perfektně chrání celý záhon před srážkami.

 

Pak jsem zasadil Trachycarpus wagnerianus. Je zasazen před domem ve svahu. Svah je dobře oslunění a chráněný ze severu zdí a z východu sousedním domem. Kam jsem dokop byla pěkná hlína a dokonce jsem při výkopu našel zapomenutou odkopnutou odnož Musa basjoo, která přežila bez poškození zimu!

 

A také jsem aspoň pro zatím vykopal díru pro Washingtonii. Chtěl jsem vědět jaká je půda v místě, kde jí chci zasadit. A ač v celé horní části zahrady, kam jsem vysadil předchozí palmy, byla půda dobrá, hnědozem se zbytky humusu, tak v místě pro Washingtonii byla půda velmi špatná. Jílovito kamenitá s kousky horniny, typické pro náš kraj - slída. Takže jsem vykopal díru asi o 20 cm větší než je květináč, na dno jsem dal koňský a slepičí hnůj a podle tvaru nádoby ve které Washingtonie je, jsem zasypal díru. Květináč jsem pak na rostlinu vrátil. Zasadím jí až nebudou hrozit ranní mrazíky. Do připravené díry jsem zatím vloži kýbl a po stranách dal třevěné tyče, aby neměly kočky snahu díru poničit.

 

25.3. 2011

Zasadil jsem Washingtonii, díra už byla vykopaná, takže vyndat jí z květináče a zasadit netrvalo opravdu moc dlouho :-).

 

26.3. 2011

Nastal správný čas odzimovat Phoenix canariensis, pod zábalem byla většina rostlin už dávno připravena na venkovní klima bez ochrany, takže Livistona musí "jít z davem" a také přijmout pro ní předčasné odzimování. Všechny palmy, jsou naprosto v pořádku po odzimování, což mě velmi potěšilo. Zimu trochu odnesl Sabal minor, který má omrzliny listů, ale středový list je nepoškozen.

 

Pro zlepšení vzhledu zahrady a lepší údržbu trávníku kolem palem, jsem vymyslel kulaté záhony kolem palem.

 

1.4. 2011

Včera jsem vysadil první banánovník, Musella lasiocarpa. Ve sklepě přezimoval naprosto krásně, trochu oschly konce starých řapíků, takže ty jsem ostříhal, a jinak banánovník vypadá zase pěkně.

 

Díky spálenému řapíku od topného kabelu, přijde Livistona chinensis o nový list. S oteplením se začíná list probouzet a uvadat.

 

6.4. 2011

Včera jsem vynesl a zasadil první Musa basjoo ze sklepa ven do země. Ve sklepě začaly najednou ve velkém chřadnout, tak jsem je radši vysadil, letos o pár týdnů dřív než loni. Po uřezní schnilé špičky, jsou všechny v pořádku.

 

Pokračování ZDE

 


DomůDomů