Macrozamia čítá na 40 druhů cykasovitých rostlin.

 

Macrozamia moorei - makrozamie Moorova

 

Pochází z Queenslandu v Austrálii. Dorůstá až 7 metrů s průměrem kmene kolem 60 - 80 cm. Listy jsou dlouhé až 2,5 metru. Rostlina včetně semen je mírně jedovatá. Jako všechny cykasy je i Macrozamia moorei dvoudomá.

 

Rostlině vyhovuje sušší propustná půda s obsahem písku nebo perlitu, neutrální PH. Zálivka stŕídmá, přes léto větší v zimě minimální, jen aby uplně nevyschl kořenový bal. V Česku ji vlastní někteří pěstitelé cykasů, je však velmi obtížné se k takové rostlině dostat. U nás, pokud se zaštěstí a tuto rostlinu seženeme, rostlinu pěstujeme přes léto venku na slunci a raději před prvními mrazíky cykas sklidíme do teplot kolem 15°C. Minimální teplota, kterou tato Macrozamia snese je asi -6°C, to už se však po chvíli objevuje poškození na listech.

Macrozamia moorei v botanické zahradě Palermo:

 

Macrozamia communis - makrozamie obecná

 

Tento druh pochází z Nového Jižního Walesu v Austrálii. Dorůstá do dvou metrové výšky. Listy mají až 1,5 metru. Semena jsou jedovatá, ale domorodci vyvinuli metodu, jak toxiny ze semen vyplavit a semena Macrozamie se staly důležitou součástí stravy.

 

Macrozamia communis v Česku roste například v botanické zahradě v Brně, dále ji vlastní soukromí pěstitelé. V oblastech, odkud pochází, jsou roční úhrny srážek kolem 1000 mm ročně, což je na cykasovitou rostlinu poměrně velké množství vody. dá se tedy usuzovat, že této Macrozamii bude vyhovovat přes léto bohatší zálivka, než jiným, polopouštním cykasům. U nás zajistíme této rostlině vzdušnou půdu, kterou přes léto udržujeme vlhkou, nikoli promáčenou. Přes léto také můžeme letnit v polostínu, po navyknutí rostliny na naše podnebí i na slunci a před mrazy rostlinu sklidit do tepot kolem 10°C. Protože roste na jihu Austrálie, snese lehké mrazíky, -3°C krátkodobě ji neublíží, pokud by však taková teplota byla po dobu několika hodin, tak začnou namrzat listy. Dospělá zdravá rostlina snese až -8°C, to již však příjde o listy.

Macrozamia moorei v přírodě, rostoucí jako podrost větších stromů:


DomůDomů