Do rodu Dioon patří 11 druhů.


Dioon edule - dión jedlý


U Dioonu edule rozeznáváme dva poddruhy: D. edule subsp. edule a D. edule subsp. angustifolium. (subsp. = subspeciosa - poddruh) Pochází z východního pobřeží Mexika. Za vhodných podmínek dorůstá do 3,5 metru. Listy jsou zpeřené a dlouhé až 1,5 metru. Jednotlivé listové úkrojky jsou u báze širší a směrem ke konci se zužují do ostré špičky. V samičí šištici dozrávají semena, která potřebují k dozrání více než rok. Tato semena jsou jedlá a někteří domorodci si je melou na mouku a následně dělají různé placky či pečivo.


Dión jedlý u nás bývá k sehnání nejčastěji mezi soukromými pěstiteli. Květinářství a zahradnictví je neprodávají. Také většina botanických zahrad má hezké exempláře tohoto cykasu. preferuje dobře odvoněné, lehké půdy a slunečné stanovište. Předností tohoto krásného cykasu také je, že je jedním z velmi odolných cykasu vůči mrazu. Jedna studie uvádí, že starší exemplář Dioon edule v pořádku přečkal teploty -13°C po dobu čtyř dnu! To však platí pouze v suchém prostředí. 


U nás Dioon edule pěstujeme nejlépe v nádobě s písčitou půdou a od jara do podzimu letníme venku na slunci. Ranní mrazíky do -6°C mu nevadí, pokud má listy vyzrálé nebo zrovna neraší nové listy. Na zimu rostlinu umístíme do prostředí s teplotou kolem 5 - 10°C.Zálivka v létě by měla být úměrná teplotám, v horkém počasí rostlina pochopitelně potřebuje více vody, v zimě naopak zálivku velmi omezíme. 

Samičí rostlina Diónu jedlého:

 

Dioon spinulosum - dión obrovský, dión osténkatý


Pochází z teplejších částí Mexika. Je to jeden z nejvyšších cykasů vůbec, dorůstá až 16 metrů. Listy dorůstají i přes 2 metry. Každý jednotlivý listový úkrojek je opatřen malými ostrými trny. Samičí šištice tohoto druhu je největší šišticí na světě.


Tento druh je u nás vzácnější, než Dioon edule, méně často jej mají soukromí pěstitelé a také nekteré botanické zahrady. Vyjimečné se dají sehnat semena na aukcních serverech, častěji v zahraničí. Dioon spinulosum je suchomilný, vyhovuje mu tedy lehká písčitá půda a mnoho světla. Tento druh je mnohem méné odolný než Dioon edule, krátkodobě pouze do -4°C, takže je možné jej pěstovat celoročně v bytě na jižním okně. Nejlepší je pro tento druh vytápěný skleník či zimní zahrada, ale ne každý má takovou možnost, takže můžeme letnit venku na teplém slunném místě a před příchodem mrazíků rostlinu uklidit na světlé místo do teplot kolem 15°C, při dostatku světla (okno směrem na jih) i do pokojové teploty.

 

Dioon spinulosum:


DomůDomů