Olivovník evropský (Olea europaea)

 

Olivovník je více než 10 metrů vysoký, stálezelený dlouhověký strom. Není samosprašný. Má podlouhlé, úzké a tmavé, ve spodu stříbřité listy. Nenápadné květy, ze kterých se tvoří zelené plody, které během dozrávání mění barvu na hnědou nebo černou, s purpurovým a modravým leskem, obsahují jednu velkou pecku. Olivovník pochází ze Středomoří.

 

V našich podmínkách pěstujeme olivovník v nádobě, kde se však plodů dočkáme spíše vyjímečně. Olivovník může snést teploty od -8 do -20°C,záleží na mnoha jiných faktorech, jako je například vlhkost nebo původ rostliny. Takže pokud budeme mít štěstí na mírnější zimu a dobře vybranou rostlinu, může nám olivovník pod krytem přežít zimu i venku v našich podmínkách. Olivovníkům svědčí horké léto na přímém slunci, propustný vzdušný substrát a zimování v nádobě v mrazuprostém prostředí. Olivovník většinou netrpí žádnými škůdci.

 

V domovině plodí olivovníky přibližně v osmém roce života a jeden strom vyprodukuje na 25 kg plodů, ze kterých se získává olej o váze čtvrtiny až poloviny úrody. K nakládání se sklízí zelené, nezralé plody.

 

Krásně rostlý exemplář olivovníku evropského, rostoucí v El Pasu:


DomůDomů