Aktinídie (rod Actinidia)

 

Aktinídie je typickou liánou. Její dřevnaté výhony v závislosti od druhu a odrůdy mohou měřit od dvou do několika metrů. V krajinách Dalekého Východu roste asi 40 druhů aktinídie, z kterých některé druhy, nebo jejich odrůdy, rodí jedlé ovoce. Aktinídiím nejvíc vyhovují výživné nezamokřené ale ani nevysychavé půdy s hodnotou pH 5,5 - 6,5. Plody se vytvářejí na postranních výhoncích. Neplodné větve se nemusí zcela odstraňovat, postačí zkrácení. Aktinídii musíme pečlivě vyvazovat, jinak vytváří neproniknutelné houštiny. Proto vyžaduje dostatek místa. Staré stonky se odřezávají; na jaře znovu odspodu obrazí. Dobré podpěry jsou pro bujně rostoucí kiwi nezbytné. rostliny nastupůjí do plodnosti zhruba po čtyřech letech. Při správném pěstování se můžeme po několika letech dočkat úrody až několik desítek kilogramů ovoce z jedné rostliny!

 

 

Druhy a kultivary

 

Aktinídie význačná (Actinidia arguta)

 

Je velmi životaschopným druhem. Má zubatou listovou čepel a vonné, bílé květy s fialovými prašníky. Plody jsou zelené, sladké. Rostlina obsahuje mnoho mízy, která je pitná. Aktinídie význačná je až na výjímky (odrůda Issai) dvoudomá, je třeba vlastnit samčí a samičí rostlinu. Je plně mrazuvzdorná, jediná hrozba poškození mrazem může nastat první zimu po vysazení rostliny, poté by již rostlina měla být dostatečně otužilá. 

 

Kultivary

 

"Issai" - samosprašná odrůda středně silného růstu snášející mrazy do - 25 °C. Oválné, zeleno-žluté plody veikosti asi 2,5 cm dozrávají na přelomu září a října.

 

 

"Weiki" - odrůda známá též pod synonymem "Bayern Kiwi". Je cizosprašná, potřebuje samčí rostlinu na opylení. Dodržujeme pravidlo, že na jednu samčí rostlinu připadá 8 samičích. Má silný růst, snáší poklesy teploty až na - 30 °C. Plody má zelené s červeným líčkem, oválné, velikosti asi 3 cm. Dozrávají začátkem října.

 

"Ken's red" - kříženec Actinidia arguta a A. melanandra je cizosprašná odrůda původem z Nového Zélandu. Chutné plody jsou až purpurově červené a velké až 4 cm. Dozrává od poloviny září do poloviny října.


"Ambrosia" ("Jumbo") - cizosprašná, plodná odrůda, původem z Itálie s podlouhlými, chutnými, sladkými plody mimořádné velikosti, až 5 cm dlouhými.

 

Aktinídie ovocná (Actinidia kolomikta)

 

Roste méně bujněji, než předešlý druh a hodí se více pro menší prostory a zahrady, oproti ostatním, bujně rostoucím druhům. Má velké, podlouhlé listy, jejichž zbarvení u samčích jedinců od řapíků plynule přechází od zelené přes krémovou až po růžovou. Jednotlivé bílé květy voní sladce, plody jsou protáhlé, nažloutlé a sladké. Její mrazová odolnost je velmi vysoká, snáší teploty pod -30°C.

 

Aktinídie čínská (Actinidia chinensis)

 

Má srdčité listy až velikosti lidské ruky, na spodní straně ochmýřené. Květy připomínají květy plané růze, jsou bílé a voní. Až 6 cm velké, hnědé chlupaté plody skrývají pod tenkou slupkou tuhou, sladkou zelenou dužninu, která obsahuje četná, drobná černá semena, shromážděna okolo středu. Tento druh je nejčastěji pěstovaným druhem v subtropických oblastech. Snese podle odrůdy a při dobrém vyzrání stonků, mrazy od -12 do -22°C

 

 

Kultivary

 

''Hayward''

 

Nejrozšířenější kultivar, který ale není jednodomý a v kulturách je proto nutné pěstovat samčí i samičí rostliny.


Samosprašné kultivary jsou například: ''Jenny'', ''Oriental Delight'' nebo ''Blake''


DomůDomů