Rod Phoenix je poměrně velký, zahrnuje 13 zástupců, ovšem jen dva patří celosvětově mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější.


Phoenix canariensis - datlovník kanárský
 


Asi těžko bychom se vraceli z dovolené ze Středomoří bez toho, aniž bychom nepotkali aspoň jednu tuto palmu. Je to jedna z nejvíce celosvětově pěstovaných palem. Její okrasná hodnota je nedocenitelná. Spousta z nás ji má doma a možná to ani neví, vozí se z dovolených už desítky let a občas se najde i takovou dobu v domácnosti, dokáže totiž růst v domáckých podmínkách spousty let, aniž by třeba někdy spatřila sluneční světlo. Pro svoji nenáročnost je oblíbenou domácí rostlinou. Ovšem po určité době, většinou až za několik desítel let, přeroste do nesnesitelných rozměrů. I to je možná lákadlo pro některé pěstitele.

Phoenix canariensis pochází z Kanárských ostrovů, odkud se rozšířil do celého světa. Je zajímavé, že tam, kde je v domovině, je dnes vzácný, ovšem celosvětově je jeho populace ohromná.Má tmavě zelené zpeřené listy, které věkem vyrostou až do 5 metrové délky. Kmen bývá po dlouhá léta v květináči malý kulovitý, ovšem v zemi palma přirůstá každým rokem rychle na objemu a kmen jí doroste do druhého nejširšího rozměru v říši palem (první je Jubaea chilensis). Palma má vždy na konci léta spousty dozrávajích semen, možná to je to lákadlo na turisty...
Ta jsou ovšem nejedlá, na druhou stranu mají výbornou klíčivost a tak bez větších problémů vyklíčí snad každému i v nevyhovujících podmínkách.

O Phoenixu canariensis se říká, že je to inteligentní palma, to tkví hlavně v tom, že palma při dlouhotrvajícícm suchu nakloní listy do vzpřímené polohy, aby mohla nachytat každou dešťovou kapku a ta steče po řapíku listu na kmen a z něho rovnou ke kořenům. A naopak, při dostatečné zásobě vody listy ohne směrem k zemi aby děšťové kapky odváděla dál od rostliny.Další zajímavostí je jeho neuvěřitelná kořenová nezmarnost. Rostliny dlohodobě pěstované v květináči, jsou schopné kořeny květináč i zničit, v lepším případě celou rostlinu nadzvednou nad povrch květináče. To je hlavně způsobeno tím, že rostliny jsou zvyklé růst v suchých oblastech a kořeny tahat daleko od sebe aby dosáhly na všechny možné zdroje vody. Dobrá vlastnost je ta, že pokud kořeny hodně překážejí, mohou se zkrátit, dokonce i markantní řez palmu nijak neohrozí.

Dospělé rostliny snesou krátkodobě pokles teplot až na -9°C., jsou ovšem známé případy kdy Phoenix canariensis přežil i teploty pod -20°C. Listy se začínají poškozovat při dlouhodobých telotách pod -4°C.


 

Phoenix canariensis pěstovaný v Mrchojedech v letech 2010/11/12. 

Vše o mém Phoenixu canariensis, můžete shlédnout zde.


DomůDomů