Ensete ventricosum maurelii

 

Rostlinku jsem si pořídil na jaře v roce 2009.

 

Rostlina velmi rychle rostla ve skleníkových podmínkách a dělala pravidelně listy. Každý nový list byl o něco větší.

 

V létě rostl velmi rychle a výrazně přibýval na oběmu.

 

Do konce léta stihl narůst přes dva metry a kmen zesílil až na neuvěřitelný rozměr.

 

Pak nastal podzim a svůj růst banánovník velmi zpomalil a přes zimu, úplně zastavil. Ale hned s jarním zvyšováním teplot opět začal mohutně růst a to tak, že se mi tam v květnu 2010 nevešel. Takže jsem ho vykopal a umístil ven do květináče.

 

Banánovníku trvalo měsíc, než bylo znát, že aspoň trochu zakořenil. Mohlo za to studené a mokré jaro. Když se počasí ustálilo a bylo tepleji, dal jsem banánovník na slunečnější místo. Později v létě jsem ho ještě přesunul na více slunečné místo.

 


Za léto se banánovník moc nevyšvyhl. Na kmeni spíše strádal a nové listy vyrůstaly sice pevnější ale menší. Na konci léta, jsem rostlinu zbavil všech zbytků řapíků, co postupně odhnívaly a nebyly hezké na rostlině.

 

Po přejití mrazem, jsem rostlinu zbavil listů, vykopal a umístil do sklepa. Opřel jsem ji o zeď a dal do květináče, ten je ještě na paletě, to proto, aby se nedotýkala země, v zimě občas spodní vody zatopí podlahu.

 

Sezóna 2011

Po vynesení ven mě velmi překvapilo v jakém byl Ensete ventrisocum maurelii stavu. Byl krásně zachovalí!

 

Po vysazení jsem osekal trochu nahnilou špičku a čekal jsem co udělá.


 

Na začátku května přišly mrazíky (rostlinu jsem pořádně zabalil), pak se pár týdnů nic nedělo. Rostlina jen po troškách odhnívala od vhrchu, bez známek zakořenění, až nakonec jsem jí vykopal a umístil do zimní zahrady. Ani tam se bohužel nic nedělo a rostlina ke konci května uhnila. Pokoušel jsem se jí zachránit aspoň corm, ale nic nepomohlo a o rostlinu jsem přišel úplně.


Až po jaké době jsem zjistil, že rod ensete nemá rád zimování v teplotách pod 10°C, to jsem bohužel nevěděl a proto mi přes zimu ve sklepě nastydla a nemohla se na jaře probudit. Pro přezimovaní banánovníků rodu ensete si tedy budu muset najít lepší prostory.

 

Ale podívejte se na:

Ensete ventricosum část II

 


DomůDomů