Mučenky (rod Passiflora)

 

Popis a pěstování:

 

Mučenky jsou tropické a subtropické liány, dorůstající až 50 m, s úponky, krásnými květy a osobitými plody. Ty jsou velmi variabilní - rozměry dosahují velikosti třešně až kokosového ořechu a zbarvení zahrnuje téměř všechny odstíny od žluté po černou. Slupka bývá tenká. Pod ní se skrývá šťavnatá, voňavá, sladkokyselá dužnina (arilus), kterou prakticky nelze oddělit od černých hladkých semen.

 

Téměř všechny mučenky se pěstují podobným stylem, v těžší, jílovité půdě, kde více kvetou a plodí, oproti lehkému, dusíkem vyhnojenému, kupovanému substrátu, kde mučenky sice dobře rostou, ale o to méně kvetou a plodí. Většinu mučenek můžeme pěstovat v nádobách v bytě, ale lépe je mučenky letnit od května do prvních mrazíků venku. Mučenky dobře snáší vysokou teplotu, pokud mají dostatek vláhy. Hnojíme pravidelně, každých 14 dní hnojivem z obsahem draslíku a fosforu, dáváme pozor s dusíkem. Většině druhů vyhovuje zimování při teplotě okolo 10°C se zmírněním zálivky a již nehnojíme.

 

Popis jednotlivých druhů a fotogalerie:

 

Mučenka modrá (Passiflora caerulea)

Je to jedna z neotužilejších mučenek. Starší, dobře zakořeněná rostlina, vysazená v zemi a zakrytá jednoduchým krytem, je schopna přečkat zimu i v našich podmínkách, kdy nadzemní část rostliny vymrzne a na jaře vyraší z kořenů. Takovýmto způsobem se však jen těžko dočkáme úrody. Ideálním způsobem je rostlinu pěstovat v dostatečně velké nádobě, od května do prvních mrazíků letnit venku a na podzim rostlinu schovat do bezmrazého prostředí, kde jen velmi opatrně zaléváme, aby substrát úplně nevyschl. Rostlina je cizosprašná - k opylení a vývinu plodu potřebujeme další rostlinu mučenky modré z jiného semene. Listy má hluboce vykrojené, květy má podle kultivaru modrobílé, asi 10 cm velké, plody oranžové s červeným arilem (dužninou), chuť je sladká. Je to vhodný opylovač pro některé další druhy mučenek.

Ilustrační foto:


Mučenka jedlá (Passiflora edulis)

  Nejznámější druh jedlé mučenky, zvaná též marakuja. Listy má trojlaločané, květy jsou asi 10 cm velké, fialovobílé, plody jsou podle kultivaru od 5 do 12 cm, barvy zelenožluté až tmavě fialové, velmi aromatické, sladkokyselé a chutné. Zimujeme při teplotě okolo 5 až 10°C.

Ilustrační foto:

w

 

Mučenka obrovská (Passiflora quadrangularis)

 Je to tropický druh s největšími květy a plody. Listy celokrajné, květy mají až 14 cm a jsou krásně vybarvené, Plod dosahuje váhy až přes 2kg. Tento druh v zimě vyžaduje teplotu nad 15°C.

Naše foto:

 

 

Mučenka křídlatá (Passiflora alata)

Pěstuje se stejně jako mučenka obrovská. Listy celokrajné, květy až 12 cm, plody zelenožluté, váží až 0,5 kg. Zimujeme při teplotách nad 15°C.

Ilustrační foto:

 


Mučenka pletní (Passiflora incarnata)

Spolu s mučenkou modrou patří k nejmrazuvzdornějším druhům. Listy i plody obsahují sklidňující a antidepresivní látky. Má trojčetné listy, ozdobné krémové květy a jedlé, zelené až žluté plody. Je cizosprašná. Je schopna přezimovat i v našich podmínkách, pokud je dobře zakořeněná a chráněná.

Naše foto:

 

 

Mučenka jazykovitá (Passiflora ligularis)

Tato mučenka má nejchutnější plody, celokrajné, jazykovité listy a hezké, krémové květy. Plod je oranžový se stopkou, tvrdou a tenkou slupkou a se sladkým, lahodným, aromatickým arilem. Zimujeme ji při teplotách 14 - 20°C.

Ilustrační foto:

 

Mučenka morušolistá (Passiflora morifolia / warmingii)

Rychlerostloucí, nenáročný druh s listy, tvarem podobné moruši, díky jemným chloupkům jakoby lepkavými a drobnějšími (4 cm), po medu vonícími květy a 3 cm velkými, fialovomodrými plody s oranžovým arilem, mají nepříliš dobrou chuť. Tato mučenka úspěšně kvete a dozrává i v polostínu a to již za několik týdnů po odkvětu. V zimě je ideální teplota mezi 7 a 15°C.

Naše foto:

 

Mučenka nejměkčí (Passiflora mollissima) 

Velmi odolný a invazivní druh mučenky, který je v přírodě v domovině schopen zarůst neuvěřitelné plochy. Zimujeme při 8 až 18°C. Plody jsou známé pod názvem Curuba, jsou dlouhé, tenké a žluté. Tvarem připomínají banán a proto se této mučence někdy přezdívá mučenka banánová.

Ilustrační foto:


Mučenka hroznokvětá (Passiflora racemosa)

Jedna z nejžádanějších mučenek pro květy, které tvoří v hroznech. Zimujeme při 12 - 20°C. Neplodí jedlé plody.

Ilustrační foto:


Mučenka (Passiflora actinia)

Celkem málo známý druh, který má listy velmi podobné P. edulis a květy jako menší P. ligularis. Zimujeme při teplotě 12 - 18°C. Má jedlé žluté plody.

Ilustrační foto:


Mučenka (Passiflora maliformis)

Také u nás málo známý druh překrásné mučenky, květ je velmi podobný P. ligularis, ale má nádherně zdobené i kališní lístky. Plodí jedlé žlutooranžové oválné plody.

Ilustrační foto:

 

Mučenka zápašná (Passiflora foetida)

Zajímavá mučenka, která má malé žluté, oranžové nebo červené plody, které jsou obaleny jemným bodlinkatým chmýřím a působí tak kuriozně. Plůdky jsou jedlé. Zimujeme při teplotě okolo 15°C.

Ilustrační foto:

 

Mučenka (Passiflora herbertiana)

Tento druh mučenky je jednoduchý na pěstování a navíc přináší jedlé a chutné, zelené plody. Zimujeme při 5 až 15°C.

 

Mučenka citronová (Passiflora citrina)

Nenáročný druh, který je zároveň nejvhodnějším druhem do bytů a domů. Nesnáší velké horko nevětraných skleníků, jinak kvete už od malička. Plody jedlé nejsou - jsou suché a ke sprášení je navíc potřeba dvou cizích rostlin. Zimujeme od 7 do 22°C.

Ilustrační foto:


Mučenka fialová (Passiflora x violacea)

Rychle rostoucí a brzy kvetoucí druh, který zimujeme při teplotách 10 - 18°C. Plody nevytváří.

Ilustrační foto:


Mučenka révolistá (Passiflora vitifolia)

Teplomilnější tropický druh vyadující přes zimu teploty 15 - 22°C. Typickým znakem jsou listy, které vypadjí přesně jako listy révy vinné. Tvoří zelené, podlouhlé plody s bílým žíháním. Plody jsou jedlé, ale je zřejmě potřeba dvou cizích rostlin.

Fotografii, pocházející z jihovýchodní Asie nám zaslal pan Sejkora:

 

Mučenka tobolkatá ("vanilková") (Passiflora capsularis)

Tento druh mučenky má listy stejné jako P. Citrina, má i podobnou skladbu květu, ale květy jsou bílé a šíří vanilkovou vůni. Tvoří načervenalé hranaté plody s několika žebry, které ve zralsoti praskají a vypouští bílý aril se semeny. Plody nesjou jedlé. Zimujeme při teplotách 15 - 22°C.

Ilustrační foto:

 


DomůDomů